Втор натпревар од Лигата во прецизно слетување со едрилица

Денес и утре, во организација на Аероклуб „Скопје“ – Скопје, на спортскиот аеродром Стенковец крај Скопје ќе се одржи вториот натпревар од Лигата во прецизно слетување со едрилица.

Аеро клубот Скопје (АК Скопје) организира втор натпревар во Лигата во прецизно слетување со едрилица, со цел развој на воздухопловното едриличарство и зближување и соработка помеѓу аеро клубовите и пилотите на едрилица од државата.


24.05.2024 (Петок)
12:00 Пристигнување на натпреварувачи
15:00 Тренинг летови
19:00 Слободни активности и дружење

25.05.2024 (Сабота)
07:30 Пристигнување
08:00 Пријава на натпреварувачи
09:45 Извлекување на стартни броеви
10:00 Свечено отворање на натпреварот
11:00-15:00 Натпреварувачки летови
15:30 Ручек
17:00 Прогласување на победници


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …