(Вознемирувачко) ТЕПААТ БЕЗ МИЛОСТ: Морбидните снимки ја потврдуваат суровата статистика за бруталноста на американската полиција

Помеѓу 2013 и 2019 година, полицијата во Соединетите држави убила 7.666 лица, според податоците собрани од Mapping Police Violence (Мапирање на полициското насилство), група за истражување и заговори.
Џорџ Флојд, 46-годишен жител на Минесота, станал уште една жртва на полициската бруталност, затоа што бил убиен за време на апсење додека бил невооружен. Смртта на Флојд предизвика илјадници демонстранти да маршираат низ градовите низ целата земја барајќи правда и да се стави крај на полициското насилство.
Бројот на убиства на полицијата во Соединетите држави несразмерно ги погодува афроамериканците. И покрај тоа што сочинуваат само 13. проценти од американското население, црните Американци се два и пол пати поголема веројатност на напад, од страна на полицијата, од белите Американци .
Не е изненадувачки што трите најголеми држави – Калифорнија, Тексас и Флорида – имаат најголем број на убиства на Афроамериканци од страна на полицијата.


Кога овие бројки ќе се прилагодат на големината на населението и демографијата, во скоро секоја држава, Афроамериканците се соочуваат со значително поголем ризик да бидат убиени од полициските службеници отколку белците.
Во Јута, Афроамериканците сочинуваат само 1,06% од населението, но тие учествуваат во 10% од полициските убиства во последните седум години – непропорционална стапка од 9,21 пати.
Во Минесота, црните Американци најверојатно ќе бидат убиени од полицијата, а црните жртви сочинуваат 20. проценти од убиените, и покрај тоа што сочинуваат само 5. проценти од вкупното население.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 24.04.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работата оди во насока која вам ви одговара, само треба да бидете трпеливи …