ВОНРЕДНО МЕТЕО ИЗВЕСТУВАЊЕ: ОБИЛНИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ ПРОДОЛЖУВААТ И ВЕЧЕРВА!

Вечерва врнежите од снег кои ја зафатија нашата држава ќе продолжат и ќе се интензивираат насекаде. Насекаде се очекува формирање на снежна покривка (на пониските места таа понекаде ќе достигне и до 20 сантиметри, понекаде дури и повеќе, а на Скијачките центри и на другите планини и до половина метар и ќе биде идеално за скијање.

Во втората половина од ноќта врнежите ќе се преместуваат кон исток, но ќе дува силен северен ветер (локално и повремено со брзина од дури 90 км/час, со што се можни дури и штети поради очекуваниот силен северен ветер. Во понеделник наутро многу студено, понекаде температурите ќе се спуштат дури и под -10 степени, со што ќе има појава на силен мраз.


Извор: Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 24.04.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работата оди во насока која вам ви одговара, само треба да бидете трпеливи …