Во Скопје во вторник и среда ќе се прска против комарци

Градот Скопје ги известува граѓаните дека втората фаза од авионската и од терестричната дезинсекција на подрачјето на Скопје против возрасни форми на комарци ќе почне на 11.06.2019 година (авионско) и на 12.06.2019 година (терестрично).

 Имено, авионската дезинсекција на подрачјето на Скопје ќе се одвива на 11.06.2019 година (вторник) и на 12.06.2019 година (среда), во раните утрински часови.


 

Терестричната дезинсекција на подрачјето на Скопје ќе почне на 12.06.2019 година и ќе заврши најдоцна до 15.06.2019 година (од среда до сабота), во периодот од 23 до 04 часот, наредниот ден.


Доколку временските услови во наведените денови не се поволни, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден кога времето ќе биде поволно, во истиот термин, а во согласност со тоа ќе се извршува и терестричната дезинсекција.

Се известуваат пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

На регионот, како и на Македонија и се закануваат локални поројни поплави: Од вечерва, па и во текот на наредната недела силни врнежи, грмежи и временски непогоди

Метео прогноза на Славчо Попоски: Под влијание на циклон од западна Европа, од вечерва, па …