(ВИДЕО+ФОТО) УЖАСОТ ШТО СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ СЕ РАЗМНОЖАТ БЛИСКИ РОДНИНИ: Овој филм со години е најгледан во Америка, а причината е чист ХОРОР

Семејството Витакер живее во Западна Вирџинија каде со децении инцестот се сметал за нормален. А ова видео ги покажува последиците од тоа
Веќе пишувавме за најизопаченото семејство во историјата, Борџиите, но ваква приказна досега не сте слушнале:

Било тоа во 2020. година кога Марк Лаит објавил документарно видео за семејството Витакер. Ова видео беше едно од најгледаните, со преку 25 милиони прегледи, а луѓето не можеле да престанат да се згрозуваат поради фактот што се случува кога блиските роднини ќе се венчаат и ќе се „размножат“.


Семејството Витакер го сочинуваат Лорејн, Раи и Тими, како и десетина други роднини, од кои сите страдаат од недијагностицирана ментална состојба. Живеат во екстремно лоши услови и едвај врзуваат крај со крај.

„Не можам да докажам дека родителите на браќата и сестрите Витакер биле тесно поврзани, но бидејќи тоа често се случувало во овој дел од земјата, можам само да кажам дека веројатно генетското сродство на таткото и мајката е одговорен за менталното и физички абнормалности забележани во Лорен, Фреди, Реј и Тими“, вели авторот на ова видео, кој се соочил со гневот на жителите на Од, каде што живее споменатото семејство.


This image has an empty alt attribute; its file name is semejstvo-vitaker-1.jpg
Многу извештаи откриваат дека потомците на генетските роднини страдаат од намалено когнитивно оштетување, нарушена функција на белите дробови, срцеви заболувања и други заболувања. Децата зачнати од генетски роднини се изложени на поголем ризик да страдаат од различни генетски нарушувања.
Ова видео започна лавина токму поради тоа што бракот на генетските роднини во овој дел на Америка, поточно во Западна Вирџинија е речиси па правило. Имено, целата заедница „скокнала“ на камерманот бранејќи му да не сними документарен филм за споменатото семејство.


Ефекти од инбридинг
Инбридингот (оплодувањето помеѓу крвни сродници) е парење на организми кои се тесно поврзани по потекло. Мешањето на ДНК резултира со „висока стапка на натална смрт, смрт на доенчиња, особено ако парот што го има детето е тесно поврзан генетски“, се вели во студија од 2011. година.
Научните тестови докажале дека инбридирањето создава потомци со висок ризик од вродени дефекти и генетски болести.

This image has an empty alt attribute; its file name is semejstvo-vitaker-2.jpg
Авторот на ова видео, Марк, тврди дека семејството Витакер е чувано од вооружено соседство и тешко е да се пристапи. Никој не знае од каде доаѓа ова семејство, ниту кои се нивните родители.
Никој од семејството Витикар никогаш не сакал да признае кои се нивните родители. Дури ни кога ги прашале како е да се биде дете и кој ги чувал.
Во моментот кога Марк го објавил видеото, тоа станало вирално токму поради тајноста околу ова семејство. Имено, многумина веруваат дека родителите на браќата и сестрите Витакер се моќни луѓе кои ги оставиле своите „болни“ деца на милост и немилост.

Фото: Принтскрин/YоуTube/Soft White Underbelly

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …