(ВИДЕО+ФОТО) Синоќа одржан концерт кој собира вакцини за сиромашните

Global Citizen синоќа одржа прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на медицинските работници во најсиромашните земји во светот за брзо набавување на вакцини за КОВИД-19. Со овој гест тие апелираа потребните вакцини за КОВИД-19 да бидат дистрибуирани подеднакво, без дискриминација на земјите од „третиот свет“. На концертот настапија Селена Гомез и Џенифер Лопез, а зборуваше и принцот Хари

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Sussex Family Fan Account💜 (@meghan_harry_archie)


Имено, синоќа се одржа VAX LIVE: Концерт за обединување на светот, со цел да се соберат неверојатни 22. милијарди долари за глобална вакцинација. Концертот, кој ќе се емитува на разни американски ТВ канали на 8. мај, како и ЈуТјуб, ќе го води Селена Гомез, со Џенифер Лопез која е главен изведувач.
Концертот е снимен синоќа.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Windy69 (@windy_69)

Освен Џенифер, на овој хуманитарен проект се приклучија и други музичари, т.е. Foo Fighters, Еди Ведер, Bal. Балвин и Х.Е.Р.
„Има 27. милиони здравствени работници ширум светот кои немаат пристап до вакцината. Јас имам 38. години и не е етички да ја примам вакцината пред овие херои. Затоа, потребно е владите итно да донираат дози на вакцини во загрозени области“, рекол Хју Еванс, директорот на оваа организација.

„Ова е историски момент за да ги охрабриме луѓето ширум светот да се вакцинираат кога ќе им стане достапна. Да ги повикаме светските лидери подеднакво да ги споделуваат дозите на вакцините. Ги покануваме луѓето да уживаат во музичката вечер, што минатата година ни изгледаше невозможно. Едвај чекам да бидам дел од тоа“, изјавила Селена Гомез.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ИМАЛА 61 ГОДИНА – Откриена е причината за смртта на долгогодишната партнерка на Клинт Иствуд

Долгогодишната партнерка на Клинт Иствуд, Кристина Сандера, починала на 18 јули, а сега е откриена …