(ВИДЕО+ФОТО) Принцот Вилијам, преку видео врска, отворил специјална болница за заболени од корона вирус

Корона вирусот зема се поголем замав во Обединетото кралство, па принцот Вилијам со емејството е во карантин…


Но, како што налагаат кралските обврски, тој им се обратил на волонтерите кои ќе работат во новоизградената болница,Nightingale Hospital Birmingham, специјално за заболените од корона вирус, која била изградена за 8. дена а ќе има капацитет од 1.500 легла.

Принцот подоцна му се обратил и на медицинскиот персонал кој ќе се грижи за болните, а во овој објект ќе има доктори, медицински сестри, техничари и волонтери кои ќе се грижат за пациентите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Менторската работилница „Што после средно“

Во среда, на 22 мај 2024 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 12:00 часот …