(ВИДЕО+ФОТО) КРАЛСКО ДЕБИ – СИТЕ НА СОБИР: Вилијам и Кејт прв пат со своите деца на црвениот тепих

Принцовите Џорџ и Луис и принцезата Шарлот уживале во специјалната претстава на пантомима во London Palladiumu

 


View this post on Instagram

 

A post shared by The Cambridge Family 🌻 (@kensingtonroyalss)


Британскиот принц Вилијам, војводата од Кембриџ и принцезата Кејт го направија своето прво јавно појавување на црвениот килим во петокот вечерта со своите деца, принцот Џорџ (7), принцезата Шарлот (5) и принцот Луис (2).


Кралските деца дојдоа во лондонскиот Паладиум за да ја гледаат пантомимската претстава Pantoland. По тој повод, принцот Вилијам ја изрази својата тага за смртта на легендарната британска актерка со благородна титула „дама“, Барбара Виндзор, која почина во четвртокот на 83-годишна возраст.
Во изјавата пред претставата, принцот Вилијам познатата актерка ја нарекол легенда.
– Пред да продолжиме, сакам да застанам за момент и да оддадам почит на нашето национално богатство, Лејди Барбара Виндзор, која, на наше огромно жалење, почина синоќа. Таа беше гигант на светот на забавата и легенда на пантомимата низ целата земја, вклучувајќи ја и оваа сцена. Знам дека страшно ќе ни недостасува на сите – рекол тој.

Бидејќи претставата била замислена како благодарност до сите оние кои придонесуваат во тешките периоди на пандемијата, принцот Вилијам исто така се осврнал и на нив.
– Работници во заедницата, волонтери, наставници, лекари, итни работници и војска, истражувачи кои работат на развој на вакцини, луѓе кои им помагаат на бездомници, диспечери во клучните центри за повици, вработени во хуманитарни организации, сите вие ​​дадовте се од себе оваа година и направивте неопислива жртва за време на пандемијата – рекол членот на кралското семејство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Cambridges (@kensingtonroyal.s)

Говорот уследил откако Вилијам и неговата сопруга Кејт направија кралска железничка турнеја низ Велика Британија претходно оваа недела за да им се заблагодарат на сите што несебично се вклучија во борбата против пандемијата.

Видео и фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Премиерна изведба на театарската претстава „Парови“ вечерва во Драмски

Вечерва, со почеок во 20:00 часот, во Драмскиот театар во Скопје, премиерно ќе биде изведена …