(ВИДЕО+ФОТО) КОРОНАТА НЕ ГО ПОРЕМЕТИ ПРЕЧЕТОК НА 2022 – Еве како беше во светот: Сиднеј, Окленд, Токио, Хонг Конг, Бангкок, Пјонгјанг

И покрај ограничувањата на короната кои ги нарушуваат прославите, уличните забави и собири продолжуваат да се одржуваат ширум светот додека секоја земја ја славеше Новата година.
Плановите за новогодишната ноќ во голема мера беа спречени или откажани втора година по ред поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус – овој пат предизвикан од многу заразната варијанта Омикрон.
Сепак, многу народи даваат се од себе и продолжуваат со екстравагантни огномети и прослави.
Еве видео од целиот свет.

Австралија


This image has an empty alt attribute; its file name is avstralija-sidnej.jpg

Сиднеј „гореше“ на полноќ додека Австралија го прослави почетокот на 2022 година со шест тони огномет – што беше екстраваганција што го одзема здивот над Сиднејската опера и пристанишниот мост.
Настанот имаше помалку гледачи од вообичаено, а повеќето места за гледање беа ограничени од советот и се бараа билети.
Минатата година, пред масовната вакцинација, гледачите беа забранети, но овој пат луѓето беа поканети да носат маски каде што не можеа да се дистанцираат.


Нов Зеланд
Во Нов Зеланд, каде што немаше ширење на варијантата на коронавирус Омикрон во заедницата, властите отстранија неколку огномети како мерка на претпазливост, вклучувајќи ги и популарните од врвот на Небесната кула Окленд.


Наместо тоа, Окленд заѕвони во Новата година со светлосен приказ проектиран на кулата и други градски знаменитости.

Хонг Конг
Хонг Конг порано во 2022 година влегуваше со огномет, кој имаше драматична позадина со жив оркестар.

Околу 3.000 весели лица присуствуваа на новогодишниот концерт во кој глумат локални познати личности, меѓу кои и детскиот бенд „Мирор“.
Концертот беше прв дочек на Нова година од 2018 година, откако настаните во 2019 година беа откажани поради политички конфликти а минатата година поради пандемија.

Кина
Во континентална Кина, владата во Шангај ги откажа настаните, вклучително и годишното светлосно шоу покрај реката Хуангпу во центарот на градот, кое обично привлекува стотици илјади гледачи.

Но, илјадници луѓе се собраа во Шангај за да ја прослават Новата година, со фотографии во близина на Бунд – шеталиште на брегот на градот – на кои се прикажани веселите како стојат заедно, во близина на облакодер осветлен со знакот „2022“.

Тајланд
Оваа земја од Југоисточна Азија синоќа одржа импресивен огномет на почетокот на 2022. година, а властите дозволија продолжување на новогодишните забави и огномети, но со строги безбедносни мерки.

Но, новогодишните молитви, кои обично се одржуваат во будистичките храмови низ целата земја, се одржуваа преку Интернет.
Во Бангкок, огнометот експлодираше над реката Чао Фраја, додека дополнителни церемонии беа одржани во Пукет, Патаја и Кох Фанган.

Јапонија
Славениците во Токио беа фотографирани како ја дочекуваат Новата година оваа вечер, додека неколку земји ширум светот ја прославија 2022. година со впечатлив огномет.

This image has an empty alt attribute; its file name is japonija.jpg

Илјадници луѓе се собраа на преминот Шибуја на полноќ, и покрај фактот што годишната прослава на одбројувањето беше откажана поради Ковид.

Јужна Кореа
Во главниот град на Јужна Кореја, Сеул, годишната церемонија на новогодишното ѕвонче беше откажана втора година поради зголемениот број случаи на Ковид.
Наместо тоа, претходно снименото видео од овогодинешната церемонија на ѕвонење беше емитувано на интернет и на телевизија, рекоа официјалните лица.

Познато е дека церемонијата привлекуваше десетици илјади луѓе во претходните години – и беше откажана минатата година за прв пат од нејзината прва церемонија во 1953. година.
Јужна Кореја, исто така, затвори многу плажи и други туристички атракции долж источниот брег, што обично привлекува толпи луѓе кои се надеваа дека ќе го дочекаат првото изгрејсонце во годината.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Менторската работилница „Што после средно“

Во среда, на 22 мај 2024 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 12:00 часот …