(ВИДЕО+ФОТО) Чудесно опоравување – Умирал од тумор во мозокот: Секој ден одел на прошетка и правел нешто фантастично – после 3. години дознал дека оздравел!

Докторите на семејството на Грег Томас му рекле да се подготвуваат за неговиот погреб бидејќи туморот длабоко ги зафатил неговиот врат и мозокот.
После тие вести Грег дал отказ и времето го минувал во прошетка со своето куче Макс.
За време на една прошетка наишол на напуштена црква. Се наоѓала на запуштено поле во Монтгомери во Минесота.


Грег почнал да се моли. Набргу го обзела идејата да ја обнови оваа трошна зграда а наскоро добил и дозвола за тоа. Почнал на Црквата да и го враќа стариот сјај, а Грег секој ден се молел за чудо.


Три години подоцна неговиот рак бил во ремисија.
Грег тоа го смета за чудо и дар од Бога. Размислувал дека некоја работа, некое дело за Бога, би му го вратиле загубениот мир. Тоа била неговата единствена молитва. Дело. Иако бил при крај на силите од туморот и хемотерапијата, се одлучил за овој потфат.


Кога го завршил средувањето на надворешниот дел од капелата, открил дека ракот се повлекува.
„Тоа е Исус, тоа е Неговиот начин да ми заблагодари“, рекол Грег чија приказна неколку пати го обиколила светот.

Извор:Reshareworthy.com
Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден пред 5 години почина еден од најголемите македонски филмски режисери и сценаристи Кирил Ценевски

Кирил Ценевски е роден во Крива Паланка на 28 јануари 1943 година. Тој беше истакнат …