(ВИДЕО) „Ѕвер“ со 1385 КС и 1385 килограми

Лесно би требало да го собори актуелниот светски рекорд SCC Tuature од 455,3 км/ч.
Koenigsegg CC850 располага со сите 1366 КС и 1384 Nm, колку и варијантата на најновиот 5.0 литарски V8 твин-турбо мотор.
Моторот може да работи на синтетички горива, црвената линија е на 8.500 вртежи во минута, а брендот ветува дека „аудитивните чувства се навистина неспоредливи“.
Изграден околу монокок од јаглеродни влакна, со панели од јаглеродни влакна/Кевлар и алуминиумски резервоари за гориво, CC850 тежи само 1385 килограми.
Тоа би требало да биде еден од најбрзите сериски автомобили со внатрешно согорување, иако Koenigsegg допрва треба да открие детали за перформансите.
Годишнината на компанијата е приближно во исто време со 50-тиот роденден на основачот Кристијан фон Кенигсег, па ќе бидат произведени само 50. примероци. Компанијата допрва треба да го потврди датумот на лансирање, а цената засега е непозната.


Фото: Koenigsegg promo

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Galaxy AI пристигна – искусете го нашиот свет на AI и добијте феноменален пакет подароци

Оваа пролет ќе биде во знакот на мобилната вештачка интелигенција бидејќи Galaxy AI e сегадостапна …