(ВИДЕО) Земјотресот во Италија во студиото на РАИ: Водителот избегал во паника

Силниот земјотрес кој утрово ја погоди Италија и беше почувствуван во околните земји, е снимен и во директна телевизиска програма.
Италијанскиот ТВ водител Масимо Фогети давал преглед на денешните вести кога се случи земјотресот. Прво брзо го напуштил местото пред камерите, а потоа се вратил и чекал да престанат потресите, за на крајот да реши да побегне од студиото на безбедно.


Да потсетиме, утрово во 7. часот и 7. минути е регистриран земјотрес со јачина од 5,7 степени во Италија. Епицентарот на земјотресот бил на 64. километри од Римини, во Јадранското Море.

Засега нема извештаи за жртви. Жителите на Италија објавија слики од оштетувања на ѕидови или згради на социјалните мрежи. Железничкиот сообраќај беше прекинат како мерка на претпазливост во близина на Анкона, на јадранската пруга, поради сомневање за оштетување на шините. Училиштата беа затворени во многу градови, вклучувајќи ги Пезаро и Анкона.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

На денешен ден е родена актерката Ленче Делова

Ленче Делова е родена на 15 јуни 1948 година во Скопје. Таа е позната македонска …