(ВИДЕО) Црно белата драма на Нетфликс има најмногу номинации за Златен глобус

Црно-белата драма на Нетфликс „Манк“ на режисерот Дејвид Финчер има најмногу номинации за Златен глобус, шест, вклучувајќи ги и најважните, за најдобра драма.
„Манк“ е приказна од златното време на Холивуд за сценаристот Херман Ј. Манкиевич, коавтор на сценариото за „Граѓанинот Кејн“, кого го игра Гери Олдман.
Во категоријата најдобра драма се и модерната приказна од ерата на Големата рецесија „Земја на номадите“, драмата за Виетнамската војна од 1960-тите „Судскиот процес за седумтемина од Чикаго“, филмот за движењето „И јас премногу“ „Ветувачки Млада жена “и семејната драма „Татко “.
„Судењето на седумтемина од Чикаго“, друг филм на Нетфликс, е втор по бројот на номинации и има вкупно пет.


Сервисот за видео и ТВ-стриминг на Нетфликс доминира со номинации за дури 22. филмови и 20. телевизиски серии, по една година во која пандемијата на коронавируси ги натера холивудските студија да го одложат снимањето на десетици свои филмски изданија и многу кина да бидат затворени со месеци.
Сатиричниот филм на Барон Коен за Америка на поранешниот претседател Доналд Трамп „Борат 2“, филмската верзија на хит мјузиклот на Бродвеј „Хамилтон“, ЛГБТК мјузиклот „Матурска вечер“ и комедијата „Палм Спрингс“ ќе се натпреваруваат за наградата во категоријата за мјузикли и комедии.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by People Magazine (@people)


Наградите „Златен глобус“, кои ја отвораат сезоната на Холивудските награди во време на пандемијата, ќе се одржи на 28. февруари, а домаќин на церемонијата ќе бидат актерките Тина Феј и Ејми Полер. Номинираните и добитниците се избираат од членовите на Холивудската асоцијација на странски новинари (HFPA).
Во категоријата најдобри режисери, три од петмината се режисерки, вклучувајќи ја и Регина Кинг за драмата „Една ноќ во Мајами“, Британката Емералд Фенел за „Ветувачката млада жена“ и филмската режисерка Клои Зао родена во Кина за „Земјата на номадите “.
Меѓу номинираните глумци покрај Олдман и Коен се и покојниот Чадвик Босеман во неговата последна филмска улога во „Ma Rainey: Mother of the Blues“, британскиот актер Риз Ахмед за улогата на тапанар кој го загуби слухот во „Звукот на металот“ и Франсис Мекдорманд за „Земја на номадите“.
„Круната“ и „Озарк“ на Нетфликс повторно водат меѓу сериите, како и канадската серија „Критскиот поток“. Големиот хит од минатата година на Нетфликс „Дамин Гамбит“ беше номиниран во категоријата серија со ограничено траење.

Фото: Скриншот:YouTube/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден пред 23 години се збогувавме од нашиот истакнат актер Јосиф Јосифовски

Јосиф Јосифовски бил роден во Велес на 29 август 1927 година. Актер кој долги години …