(ВИДЕО) СПЕКТАКЛ во Каиро: Се е подготвено за Златната парада на фараоните каква што не е видена пет милениуми!

На тој ден, во Каиро ќе започне поворка од 22. фараони кои се преселуваат од стариот во новиот музеј.
Калед Ел Енани, египетскиот министер за туризам и антиквитети, е возбуден од претстојната Златна парада на фараоните. Тоа ќе биде настан на деценијата!

Нефретета и Тутанкамон
Овие 22 фараони владееле во 17, 18, 19 и 20 династија. Поточно, станува збор за 18 фараони и четири кралици, меѓу кои најпознати се Хатшепсут и Нефретета. Меѓу фараоните, на парадата ќе учествува најчистото момче на Стариот свет, Тутанкамон, Рамзес Втори, кој остави најмногу споменици со своето лице и име!
Спектаклот се подготвува за 3. април, а веќе се сошиени сто костуми за тапанари и возачи на златни кочии. Златните кочии кои ќе превезуваат 22. саркофази со мумиите на фараоните имаа и генерална проба на околу плоштадот Тахрир.


Веќе е одржана генерална проба на спектаклот!
Настанот е организиран од Министерството за туризам и антиквитети, а прекрасното дефиле од Египетскиот музеј на плоштадот Тахрир до новиот музеј ГЕМ во близина на Пирамидите во Гиза се очекува да го следи целиот свет.
Покрај министерот д-р Калид Ел Енани, парадата била организирана и од гувернерот на Каиро, Калед Абдел Ал, но и од Министерството за одбрана и внатрешни работи, Советот за антиквитети и компанијата задолжена за трансфер на скапоцени мумии.
Целата земја сега чека да се случи неверојатен настан, а телевизијата ќе врши директен пренос.

Целиот град ќе биде свечено украсен …
Свечената парада ќе има и уметнички перформанс по улиците низ кои ќе поминуваат фараоните, а целиот град ќе биде украсен.


На истиот ден кога пристигнуваат мумиите, во новиот Национален музеј на египетска цивилизација ќе биде отворена сала со фараонски мумии (Royal Mummies Hall). Самиот трансфер на мумии е исклучително деликатна работа, бидејќи не само што организаторите ќе треба да се грижат за безбедноста на непроценливото богатство, туку и за „здравствената“ безбедност на мумиите.
Мумиите ќе бидат цело време во стерилни услови и на посебна температура.
Интересно е што минатата година беа отворени музеи во Хургада и Шарм Ел Шеик, каде може да се види дел од богатствата од гробниците.


Фото: Принтскрин/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ги краси харизма и шарм: На мажите родени во овие знаци е тешко да им се одолее

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …