(ВИДЕО) СЕ РАДУВААТ – ЛЕКАРИТЕ ВО КИНА ЗАИГРАЛЕ ОД СРЕЌА: Играле балет, пред болницата, бидејки пациентите биле излекувани од коронавирусот!

Медицинскиот персонал од една болница во југоисточната провинција Анхуи, Кина, среќно танцувале во дворот, откако повеќе излекувани пациенти биле отпуштени од болницата.
Со денови немилосрдно се бореле на „предната линија“ против коронавирусот,а потоа земале момент за одмор и танцувале дел од балетот „Лебедово езеро“.


Од таа болница во кус рок биле пуштени шест пациенти, а 32.000 пациенти се излечиле на национално ниво, пренесува South Morning Post.
Нивниот радосен танц допрел до милиони корисници на Интернет.


“Неодоливи се и ја заслужуваат сета почит“, „Тие се вистински ангели“, се само некои од коментарите.

Екран.мк/Večernji list


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вело Родео денес во Градскиот Парк во Скопје

Денес со почеток во 10:00 часот во Градскиот парк – Школка во Скопје, ќе се …