(ВИДЕО) ПРИВАТЕН ЗАТВОР – ОВА Е ЗАБАРСКО СТОЛЧЕ ОД ПЕКОЛОТ: Холандската полиција открила мафијашки контејнери, а ова е само дел од ужасот!

Холандската полиција уапсила шест мажи, откако открила морски контејнери кои биле претворени во импровизиран затвор и звучна изолирана „просторија за тортура“, заедно со стоматолошка столица, алатки кои вклучуваат клешти и скалпели и лисици, објавија денеска надлежните.
Наведено е дека полицијата извршила рација пред собата да биде користена и ги предупредила потенцијалните жртви, кои се криеле.
Ужасното откритие било направено минатиот месец од страна на полицајците кои испитувала траги собрани преку податоци од криптирани телефони користени од криминалци, кои неодамна биле пробиени од француската полиција. Детективите во Британија и Холандија веќе уапсиле стотици осомничени засновани врз шифрирани пораки.
Детективи откриле и седум обновени морски контејнери во магацин во Вувц Плантаж, мало село на југозападниот дел на Холандија, во близина на границата со Белгија, се наведува во објавата.
Полицијата уапсилашест мажи под сомнение за заговор за киднапирање и напад, а ги издале пораки од телефонот „Енкрочет“, вклучувајќи фотографии од контејнерот и стоматолошка столица со ремени прицврстени на држачите за раце и стапала.
Во пораките магацинот го нарекуваат „просторија за третман“ и „еби“, повикување на холандскиот затвор со најголема безбедност. Во пораките се откриени и идентитетите на потенцијалните жртви, кои биле предупредени и скриени, соопштила полицијата.


Вчерашното соопштение, дало трезвен увид во сè посилното холандско криминално подземје, кое е вклучено во големо производство и трговија со дрога.
Холандската полиција минатата недела соопштила дека нивните истраги засновани врз милиони пораки од телефонот „EncroChat“ довеле до апсење на повеќе од 100. осомничени лица и заплена на повеќе од 8.000 килограми кокаин и 1.200 килограми кристал мет, како и демонтирање на 19. лаборатории за синтетички лекови и заплена на десетици парчиња оружје.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Театарската претстава „Којзнае зошто?“ вечерва во Дом на млади во Штип

Вечерва, со почеток во 19:30 часот, во Домот на млади во Штип, ќе биде изведена …