(ВИДЕО) Пристигна најочекуваниот албум на годината и доби оцена 100 од 100

Излезе најочекуваниот албум на годината „Midnights“ на пејачката Тејлор Свифт.
И додека оваа реченица веројатно на многумина во Македонија ќе им звучи нелогично („Каква Тејлор Свифт и каков најочекуван албум на годината?“), факт е дека само еден час по објавувањето на албумот (точно на полноќ по американско време), најугледните светски медиуми како The New York Times , Washington Post или Guardian пишуваат за албумот, кој го нарекуваат „нејзиниот најмрачен и најкриптичен албум до сега“.

Најмоќната креативна сила во музичката индустрија
The New York Times пишува дека Тејлор е една од најмоќните креативни сили во музичката индустрија денес и нагласува дека „Midnights“ веројатно ќе биде еден од најпродаваните албуми во годината. Со неверојатно детална маркетинг стратегија, Свифт го направи албумот хит дури неколку месеци пред да биде објавен.
Таа ги држеше своите фанови во неизвесност со внимателно осмислените индиции што им ги оставаше во секоја објава на социјалните мрежи, принудувајќи ги да размислуваат и да смислуваат теории (често теории на заговор) за албумот и песните на него. Во последните денови се шпекулира дека Тејлор всушност ќе издаде два албуми наместо еден, дека на него ќе се појават Хари Стајлс или Синди Лаупер, дека албумот всушност ќе содржи двојно повеќе песни од најавените …


View this post on Instagram

A post shared by Taylor Swift (@taylorswift)


13 песни, а бројот не е случаен
„Midnights“, 32-годишната пејачка го најави како „приказна за 13 непроспиени ноќи расфрлани низ нејзиниот живот“. Бројот 13. не е случаен. Имено, Тејлор со години во својата работа го истакнува бројот 13. како нејзин омилен број, кој за неа има посебно значење. Таа бројка се провлекува низ речиси сите нејзини албуми, па на фановите им даде важно навестување за што подоцна очекува да откријат дополнителна смисла и значење во плановите на пејачката.

View this post on Instagram

A post shared by Taylor Swift (@taylorswift)Неверојатни први критики
„Folklore“ ја освои наградата за албум на годината на Греми наградите 2021. Фановите очекуваат повеќе од „Midnights“ бидејќи има уште подобри првични критики од претходниот албум. The Independent во својата рецензија (првата објавена) му даде совршена оценка 100 од 100, додека на Metacritic (кој доживеа речиси рекордни посети по објавувањето на албумот) има оценка од 95 проценти.

@taylorswift The making of Midnights 🌌 #TSmidnighTS #SwiftTok ♬ life you lead – niceboy ed

Албумот се продава и во винилно издание, специјално осмислено за клиентите да можат да ги користат плочите за да создадат часовник што покажува на полноќ. The New York Times пишува дека тоа е една од причините за мегауспехот на Тејлор Свифт – таа прифаќа и физички музички формати, кои поради начинот на кој Billboard собира податоци за тоа како се конзумира музиката, може да има големо влијание врз нејзините позиции на музичките топ листи.
Работите одат многу подалеку од само физички формати на музика. По објавувањето на албумот, Тејлор продава и стар дрвен часовник на својата страница, кој се состои од четири полици осмислени да чуваат четири плочи (новиот винилен албум доаѓа во четири форми). „Само додека траат залихите“, се нагласува на страницата.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …