(ВИДЕО) Полицаецот се изненадил кога запрел автомобил без светла, но и без возач!

АВТОНОМНОТО возење е еден од најголемите трендови во автомобилската индустрија со крајна цел целосно автоматизирано управување со возилата. Во пракса, ова носи многу предизвици, а ова е еден од нив.
Неодамна на Инстаграм се појави видео на кое се гледа како полицајци во Сан Франциско запираат автомобил со исклучени главни фарови. Сепак, стандардната процедура за спроведување на законот е нагло прекината откако полицаец ќе стигне до вратата на возачот. Зад воланот нема возач, па полицаецот останува прилично збунет од ситуацијата. Токму кога размислувал како да стигне до возачот и сообраќајот, автомобилот тргнува, ја минува раскрсницата и потоа застанува со вклучени четири трепкачи.
Станува збор за автомобил Cruise, автономна модификација на моделот „Шевролет Болт“, кој е контролиран од компјутер, односно систем за автономно возење. Од Cruise реагирале на видеото и објавиле дека системот го направил токму она што бил програмиран да го прави во такви ситуации – прво се движел за да пропушти возило за итни случаи, а потоа застанал на страна.

View this post on Instagram

A post shared by B-RadAbroad (@b.rad916)


Возилата без возач и не се толку ретка појава во Сан Франциско бидејќи градските власти дозволија да се тестираат автономни возила на нивните улици. На видеото се гледа и полицаец како разговара на телефон. Како што објавија на социјалните мрежи, тој разговарал со луѓето од Cruise повикувајќи се на бројот што го имаат за вакви ситуации.
Cruise потврдиле дека полицијата го запрела автомобилот и дека не е изречена казна. Тие не објасниле зошто светлата на автомобилот не биле вклучени за време на ноќното возење.
Со оглед на тоа што во иднина ќе има се повеќе вакви возила на патиштата, реално е да се очекува дека во догледно време ќе треба да се промени законската регулатива, особено кога станува збор за преземање одговорност во случај на криминал или сообраќајна несреќа.


Да потсетиме, Mercedes во моментов е најдалеку како единствен производител кој го достигна нивото 3 за автономно возење и најави дека презема целосна одговорност пред законот во случај на неповолни ситуации како резултат на користењето на системот.
Во исто време, Rimac Automobili работи на проект вреден дури 510.000 евра, кој вклучува изградба на Центар за мобилност, односно парк, плоштад, складиште и станици за полнење на електрични роботакси, како и флота на роботакси од повеќе од 700. Услугата треба да биде достапна до 2024. година, според нивните ветувања.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Годишен концерт на Културно уметничкото друштво Таше Милошевски

Во Спортската сала во Ресен, вечерва, со почеток во 19:00 часот ќе може да уживате …