(ВИДЕО) Оваа песна ќе ја претставува Србија на Евровизија

Во ФИНАЛЕТО на српскиот избор за претставник на „Песна на Евровизија“, победата ја освои песната„ Само ми се спава“, во изведба на Лук Блек, најголемиот фаворит на натпреварувањето.
И жирито и публиката го ставија Лук на второто место, па тој заврши на врвот на табелата со вкупниот вкупен број бодови. Српската публика сакаше Принс да ги претставува во Ливерпул со песната „Цвет са истока“, а миленик на жирито беше изведувачката Наѓа и нејзината песна „Мој прв ожиљак на души“.
Сепак, Наѓа не помина најдобро со публиката, а Принс со жирито, а Лук на крајот профитираше.


По настапот на Лук во финалето, многу евровизиски фанови на Твитер не го криеле воодушевувањето за неговиот настап.
„Лука сервираше. Србија мора да го испрати на Евровизија“, „Ќе и донесе уште еден топ 10 резултат на Србија“, „Никој не му е рамен“, беа само дел од коментарите.

Песната беше голем фаворит
Да потсетиме, Лук беше голем фаворит пред натпреварувањето, па дури и победи во бројни анкети.
Овој млад музичар убедливо водеше со 44% од гласовите на сајтот eurovisionworld.com каде се обложуваа на победникот на Евровизија, а тој беше единствениот кој од Србија успеа да влезе на српскиот трендинг на YouTube по полуфиналето на натпреварот за песна на Евровизија.
Во меѓувреме Србија почна да се искачува на евровизиските обложувалници. Пред неколку недели беше под Хрватска, но сега е на 14 место, додека Лет 3 е на 17 место.
Хрватска и Србија ќе се натпреваруваат во првото полуфинале на Евровизија и се голема конкуренција една на друга.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Симпсонови во 2000 година „предвиделе“ дека Камала ќе биде новиот претседател на САД? Се огласил и сценаристот на серијата!

Како што беше случајот со некои други важни глобални настани, многумина веруваат дека Симпсонови уште …