(ВИДЕО) Операцијата траела 33. часа: Успешно разделени сијамски близнаци кои делеле мозок

По седум операции, тригодишните споени близнаци биле успешно разделени…
Бернардо и Артур Лима, споени близнаци од Бразил со заеднички мозок, биле успешно разделени по 33. часа операција.
Како што е наведено, хирурзите за овој зафат се подготвувале со месеци, за да практикуваат нови техники, а учествувале повеќе од 100. здравствени работници.
Ова е едно од неверојатните достигнувања, а парите се собрани преку хуманитарната организација оставена од Шемини Антвид. Одделувањето на сијамските близнаци бил најкомплексниот процес на разделување досега, а хирурзите не мислеле дека тоа е можно.


Бернард и Артуро се во болница и почнале со рехабилитацијата. Според истражувањата, едно од 60.000 раѓања доведува до раѓање на споени близнаци, а пет отсто од нив се деца краниопагус.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …