(ВИДЕО) „НЕМАШЕ КОКАИН“: Финската премиерка е во центарот на скандалот поради видеата од забавата

ПРЕМИЕРКАТА на Финска,. Сана Марин (36) се огласи откако беше објавено видео од нејзиното ноќно излегување.
Таа негирала дека земала дрога откако на интернет протекоа видеа од забави, на кои, наводно, може да се слушнат неколку нејзини пријатели како разговараат за кокаин. Контроверзноста поттикна некои политичари да го повикаат младиот лидер да направи тест за дрога.


– Вознемирена сум што овие снимки станаа јавни. Се работеше за тоа што бев излезена со пријателите. Забавата – дури и ако е побурна – вклучува само танцување и пеење“, изјавила Марин за медиумите во четвртокот наутро.
Таа негирала какви било незаконски дејствија, но се пожалила на повреда на нејзината приватност. Забавата била одржана во приватна резиденција пред неколку недели, рекла таа, и очекувала нејзиното отсуство од должност да остане доверливо. Марин потврдила дека забавата продолжила подоцна истата вечер во два бара во Хелсинки.
На снимката, која се прошири на социјалните мрежи на почетокот на неделава, се гледа како 36-годишната финска премиерка добро се забавува со неколку јавни личности, главно од забавната индустрија, но и со пратеничката Илмари Нурминен (31). Според извештаите во локалниот печат, некои од учесниците на забавата наводно можеле да се слушнат како извикуваат термин кој може да се однесува на кокаин.

This image has an empty alt attribute; its file name is sana-marin-na-zabavata.jpg

Голем број фински политичари изразиле загриженост за можното оштетување на имиџот на премиерката. Пратеникот Мико Карна и предложил на Марин доброволно да направи тест за дрога и да ги објави резултатите само за да не остави простор за шпекулации. Тој исто така рекол дека е загрижен за угледот на кабинетот на премиерката. Политичката партија на Карна е дел од сегашната владеачка коалиција.
– Немам што да кријам. Не користев дрога, и затоа немам проблем да се тестирам – изјавила Сана Марин за новинарите.
Љубовта на Марина кон ноќниот живот стана проблем минатата година, кога таа излегла со сопругот, неколку часа откако еден член од нејзиниот кабинет бил позитивен на тестот за Ковид-19. Имало конфузија околу тоа дали вакцинираните луѓе како неа треба да се изолираат по изложувањето. Таа подоцна се извинила што не ги проверила здравствените упатства на нејзината влада.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски

Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски Неговиот татко Дометиј, брат на римскиот цар Пров, побегна од …