(ВИДЕО) МОРБИДНА СЦЕНА ВО КИНА – ПОЧНАЛ ДА ПАЃА ЧУДЕН ДОЖД, ГРАЃАНИТЕ ВО ЧУДО: Кога виделе што е, им се „превртел“ СТОМАК! Како е можно ова?

Збунетите жители на Пекинг се предупредени да користат чадори откако во главниот град на Кина почна да врне необичен дожд.
Во последните денови, снимката стана вирална на социјалните мрежи на која се гледа „дожд од црви“ на улиците на главниот град, со лигави бубачки кои ги покриваат автомобилите.
El Heraldo објави дека жителите на Пекинг биле советувани да ги напуштат своите домови само со чадори.
На снимките од вестите, жителите може да се видат како ја извршуваат својата секојдневна работа со подигнати чадори за да не бидат погодени од црвите што паѓаат.
И додека кинеските власти допрва треба да ја откријат причината зад овој чуден феномен, на интернет почнаа да се појавуваат теориите.

Некои сугерираат дека тоа би можело да се цветови од топола, многу популарно дрво во областа што е полно со семиња и, кога цветовите паѓаат, често се мешаат со гасеници.
Друга теорија сугерирала дека црвите почнале да паѓаат откако биле однесени од силни ветрови, теорија поддржана од научното списание Mother Nature Network, кое објаснува дека овој вид на животински инцидент се случува по бура. „Крајот на светот е се поблиску“, вели еден корисник на Твитер.
Во 2011 година сличен феномен се случи и во Шкотска. Наставникот по физичко образование, Дејвид Крајтон, ги водел учениците кога слушнале „удирање“, а потоа погледнале нагоре за да видат десетици црви како паѓаат од небото.


Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за денес 02.12.2023 во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Потребна ви е физичка и психичка релаксација, па оваа сабота би можеле да …