(ВИДЕО) Како е да се живее во кружно село-бајка каде сите жители се свртени едни кон други!

Архитектот на ова село во Данска извел нешто навистина уникатно, но зад многу невообичаеното решение се крие многу јасна цел. Доволен е краток преглед на Брондби Хебеј во близина на Копенхаген за дави биде јасно што го издвојува ова село од другите човечки населби. Буквално, името на ова уникатно место би бил Брондби Гарден Сити.
Селото бајка каде 284. куќи се опкружени со градини дизајнирани од Ерик Мигинд во 1964. година за да ги охрабри интеракциите меѓу соседите и да им обезбедат на луѓето убава околина за живеење, подалеку од градскиот шум и загадување.
Тој сакал да ги охрабри жителите да се вратат во нивните корени и да бараат подобар квалитет на живот во природата


View this post on Instagram

The Round Gardens 🍀🌳 // Unreal how my recent images from here went crazy viral… I put together this video to hopefully help everyone understand more about this phenomenon allotment gardens. These 12 circular community gardens were designed by the genius landscape architect Erik Mygind as a place where people can get away from the stresses of apartment living, plant some fruit trees and to relax on the weekend. Typical rent per garden is around $150/month. Due to zoning restrictions, people can only live on the property 6 months out of the year. The intention behind this unique layout was to mimic the traditional patterns of the 18th century Danish villages, where people would use the middle as a focal point for hanging out, mingle and social interchange between neighbors. To create somewhat of a privacy between each gardens, the bordering hedges are slanted towards the middle and being used for parking purposes as you can see from the video. Love it or hate it, I hope you'll enjoy this video & share it to those that take their backyard for granted 😊😁 #amazingdenmark .


A post shared by Henry Do (@henry_do) on


Покојниот архитект бил инспириран од круговите среде историски дански села каде жителите честопати се собирале и се дружеле. За да можат едни на други да дадат совети за растенијата, овошјето и зеленчукот што тие ги садат пред куќите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнуваат Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан

Првиот од нив, Памфил, презвитер на Црквата во Кесарија Палестинска, човек учен и благочестив, го …