(ВИДЕО+ФОТО) „Прочитајте татко, како била мачена, а потоа убиена ќерка ви“: Германка го пронашла дневникот на Ана Франк и му го дала на очајниот родител

На денешен ден во 1929 година е родена Ана Франк, авторка на дневникот за страдањата на Евреите во окупираниот Амстердам за време на Втората светска војна, кој го напишала во тајно скривалиште.
Мип Гис го криела семејството Франк со години за време на германската окупација на Холандија, па дури и го спасила дневникот на Ана Франк да не падне во рацете на нацистите.
Мип Гис била вработена во компанија која некогаш била во сопственост на Ото Франк, таткото на девојчето Ана Франк. Гис, нејзиниот сопруг Јан и уште двајца вработени помогнале да се сокријат осум бегалци кои живееле во тајно скривалиште, иако Мип Гис и нејзиниот сопруг биле Германци. Таа била особено блиска со Ана Франк, таа и била омилено девојче и и ги давала своите сочувани работи од младоста. Со текот на годините, Мип Гис станала блиска и со Ото и со остатокот од семејството Френк – особено со неговата ќерка Ана.


Денес, милиони луѓе ширум светот знаат за Ана Франк, бидејќи нејзиниот дневник, во кој опишала како се криела од нацистите со своето семејство за време на Холокаустот, стана една од најпознатите и најмоќните книги во модерната историја. А за тоа е заслужна оваа дама со големо срце.
Сепак, нејзината потресна приказна можеби никогаш немаше да се дознае доколку не беше Мип Гис. Благодарение на Мип Гис, „Дневникот на Ана Франк“ постои денес. Не само што Гис и нејзиниот сопруг му помогнале на семејството Френк да ја сокријат Ана во 1942 година, туку по нивното пронаоѓање во 1944 година, Гис го спасила дневникот на Ана од семејното скривалиште над фабриката Опекта.

Сепак, придонесот на Мип Гис во оваа неверојатна приказна остана во голема мера занемарен од многумина. Ова е херојската приказна на Mип Гис.


Тешкиот живот на Мип Гис и средбата со семејството Френк
Родена како Хермин Сантрушиц на 15 февруари 1909 година во Австрија, Мип Гис била преместена во Холандија на 11-годишна возраст за да живее со згрижувачко семејство поради недостиг на храна во Австрија по Првата светска војна. Гис била одлична ученичка, со голем ентузијазам за танцување и истражување на градот со нејзините пријатели. Таа се опишала себеси како личност со богат социјален живот, која учествувала во многу клубови и активности.


Сепак, таа почнала да се соочува со тешкотии откако одбила да се приклучи на локална нацистичка група. Нацистичката партија почнала да добива сила во Гаспстраат, каде што живееле Гис и нејзиното згрижувачко семејство, а многу пријатели на Гис ги прифатиле нивните ставови. Меѓутоа, кога ѝ пристапиле, Мип Гис одбила да се придружи, што имало сериозни последици за неа во иднина.
По нејзиното одбивање, Германците и го откажале пасошот и и наредиле да се врати во родниот град Виена во рок од 90 дена. Во тоа време, Германија ја анектирала Австрија, што практично ќе ја направи Гис германски државјанин.
Плашејќи се од депортација на територијата под германска контрола, Гис била принудена да се омажи за нејзиниот вереник – роден во Амстердам – ​​порано од планираното за да добие холандско државјанство.

На крајот, Мип Гис почнала да работи за Опекта, германска компанија со неколку канцеларии во Холандија, каде што Ото Франк станалл нејзин шеф. Гис веднаш му се допаднала на нејзиниот љубезен шеф и почнала да му помага нему и на неговото семејство да се интегрираат во холандското општество. Наскоро, Мип Гис и нејзиниот сопруг Јан станале редовни гости во домот на семејството Франк.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …