(ВИДЕО+ФОТО) И’ по смртта донира: Пејачот минатата година донирал два милиони фунти

Покрај бројните уметнички дела, тој го поседуваше и пијаното на Џон Ленон…
Поминаа осум години од прераната смрт на Џорџ Мајкл, кој почина на 56-годишна возраст, а за неговата великодушност и понатаму се зборува, вклучително и анонимна донација од 15.000 фунти за да се плати лекувањето на една жена. Според последните податоци, неговите компании минатата година донирале речиси два милиони фунти во неговата добротворна организација, пишува Daily mail.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by George Michael (@georgemofficial)


Трите компании кои ги канализираа неговите милиони парите ги дале на добротворниот фонд „Mill“, кој сега го води неговата сестра Џиода.
Износите за 2023 година се повеќе од двојно повеќе од она што неговите компании донирале претходната година и значи дека добротворната организација има резерви од речиси 8 милиони фунти.
Фондот првично бил наменет за продажба на неговата огромна уметничка колекција по неговата смрт која собра 11,2 милиони фунти на аукција.
Предметите вклучувале дела од Демиен Хирст, Трејси Емин и Бриџит Рајли.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by George Michael (@georgemofficial)

Во некои кругови имало критики кога се појави информацијата дека за организирање на продажбата биле направени трошоци од 3 милиони фунти, оставајќи 7,46 милиони фунти од распродажбата.
Портпаролот на неговиот имот за аукцијата изјавил: „Имаше трошоци од трета страна што требаше да се направат за делата да бидат продадени по целосна пазарна вредност“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by George Michael (@georgemofficial)

Пејачот, кој донирал на Childline и Cancer Research меѓу другите за време на неговиот живот, го оставил најголемиот дел од својот имот вреден 97 милиони фунти на Џоди (65) и втората сестра Меланија, која почина на Божиќ, точно три години по неговата смрт.
Џорџ оставил и голема сума во добротворни цели, вклучително и пијано во вредност од 1,7 милиони фунти што го поседувал Џон Ленон.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …