(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Совети кои можат да ви го спасат животот! Ако видите бранови во форма на коцка, веднаш излезете од водата!

Животот не е толку мрачен и опасен како што вестите би сакале да мислите. Меѓутоа, кога ќе се случи катастрофа, добро е да бидете подготвени.
Прочитајте за овие 15. совети и бидете подготвени ако се оствари некоја од овие ситуации, затоа што би можеле да спасите нечиј живот.

1. Следете го кучето!
Ако некое службено куче (обучено полициско или спасувачко куче и сл.) некогаш ви пријде без сопственик, следете го и направете го тоа брзо затоа што потенцијално можете да спасите нечиј живот.


2. Мирис на риба
Ако вашата куќа мириса на риба без причина, 9. пати од 10. тоа значи дека има електричен пожар во куќата.

3. Број за итни случаи
Ако сте во странска земја и треба да повикате помош, но не го знаете бројот за итни случаи, јавете се на 112. Ова е меѓународен број за итни случаи и автоматски ќе ве поврзе со најблиската линија за итни случаи.


4. Торнадо
Ако изгледа дека торнадото не се движи, тоа всушност се движи кон вас.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Скопје Куп 2024 – изложба на макети, диорами и минијатури

Во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од Скопје, од 1-ви до 3-ти …