„Веселинови“ – театарска претстава

Утревечер во големата сала на НУ Центар за култура “Бели мугри” во Кочани, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена театарската комедија „Веселинови“ на Драмското студио “Бронзена наметка” од Штип.

Играат:


Оле Поцкова – Весела
Игор Стојанов-Баркли – Веселко
Нела Гегова – детето

Авторски проект на Т. Кацаров


Весела и Веселко не се надвор од аглите и замките што ги поставува семејниот живот. Повеќе се противречни отколку категорични. Се плашат како деца и си играат како деца. Не ретко тонат во проблеми што извираат од плитките џепови, оддалеченоста од децата, од ноктите на државните грабливци. Плачливи се и тврдокорни. Напати се мили, напати се неподносливи. И во двата случаја се интересни.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашата истакната актерка Јоана Поповска

Јоана Поповска е родена во Битола на 18 јуни 1943 година. Таа е македонска театарска, …