Три знаци на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Високиот холестерол обично не предизвикува никакви симптоми, поради што го нарекуваат тивок убиец, но некои скриени знаци може да се појават на три дела од телото.

Високиот холестерол значи дека има премногу масти во крвта. Иако ова можеби на почетокот нема да предизвика никакви проблеми, со текот на времето може да го зголеми ризикот од голем број сериозни здравствени проблеми. Имено, таложењето на холестерол во артериите со текот на времето може да доведе до затнување и да го спречи истекувањето на крвта, што понекогаш предизвикува срцеви и мозочни удари.


Иако високиот холестерол може да се утврди само со тестови на крвта, во некои случаи симптомите на висок холестерол може да се забележат во одредени делови од телото.


Лицето
На лицето може да се појават два знаци на висок холестерол: ксантелазма, жолти акумулации во внатрешниот агол на окото, кои се показател за други состојби, како што се дијабетес, висок крвен притисок, дебелина и ефекти од пушењето и бел прстен на рожницата на окото.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …