Театарската претстава „Којзнае зошто?“ вечерва во Дом на млади во Штип

Вечерва, со почеток во 19:30 часот, во Домот на млади во Штип, ќе биде изведена театарската претстава „Којзнае зошто?“.

Додека нашиот протагонист контемплира под огромното пространство на темното небо, неговата осаменост е прекршена со ненадеен прекин. Мала фигура, едвај видлива во слабата светлина, очајно го стега за раката – малото девојче, заматено од дождовниот превез, го потсетува за кревкоста на меѓучовечкиот контакт.


Режисер: Дамјан Читкушев
Актер: Ане Блажовски

Претставата е работена по расказот на Ф.М. Достоевски во копродукција на здружение КУПОЛА и Дом на млади – Штип.


Билетите се продаваат по цена од 250 денари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска …