Театарската комедија „Власт“ утревечер во Театар Штип

На 29 февруари 2024 година (четврток), со почеток во 20:00 часот, на сцената на штипскиот театар, ќе може да ја погледнете театарската комедија „Власт“.

Автор: според Бранислав Нушиќ
Режисер: Ѓорѓи Ризески
Драматург: Трајче Кацаров
Сценограф: Мартин Манев
Костимограф: Кети Пауновска
Композитор: Алмир Бајрамоски
Сценски Движења: Сања Русеска
Аниматор: Емил Пачковски
Дизајн – Фотографија и Видео: Емил Пачковски


Играат:
Арсо: Ефтим Трајчов Ѓаурски
Милан: Милорад Ангелов
Светозар: Никола Милошевски
Мица: Елена Шорова Дербов
Добре: Марко Трајковиќ
Секретарката: Ава Хусеини
Водител: Миланчо Ѓеоргиев
Сашо: Марко Трајковиќ
Сашка: Стефанија Митовска
Јасна: Ава Хусеини
Марин: Миланчо Ѓеоргиев
Јана: Стефанија Митовска

„Дај му власт на човека за да видиш каков е“… Тоа е точната реченица но не и точниот рецепт за оваа претстава. Дај му власт на човека за да видиш тие околу него какви се е поточниот пристап во ова дело… или пак: стапи на власт за да видиш кои и какви ти се пријателите.


Во ова дело гледаме ликови кои ставаат маски и го менуваат сосема своето однесување за всушност низ текот на претставата од нивните постапки да сфатиме кои реално и се истите низ своите толку јасно проѕирни маски.

Тематиката за жал е асполутно актуелна иако е ова постаро класично дело од авторот Нушич – за жал сметам и дека ќе биде многу актуелна во иднина… не само во нашите балкански простори – туку и насекаде низ светот. Тематиката на оваа драма е толку свежа што секој гледач би помислил дека авторот вчера ја напишал.


Сите луѓе ги интересира власта и некако не можат а да не знаат и можеби да не завидат на тој што е на Власт.

Билетите се продаваат по цена од 200 денари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …