Tag Archives: знаци

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите често цревата ги нарекуваат како „главен портал“ за внес на хранливи материи. Тоа е од витално значење за вашата целокупна благосостојба и истражувањата продолжуваат да откриваат повеќе начини на кои нашето целокупно здравје е поврзано …

Повеќе »

Ова се знаци за узбуна: Навиките што ги носиме од токсичните врски ги уништуваат новите врски

Сите ние барем еднаш во животот сме имале „токсична врска“ – иако тоа искуство ни послужило да научиме многу од тоа, исто така довело до развој на одредени обрасци на однесување кои немаат место во здравите меѓучовечки односи. Од сомнеж и недоверба, до лоша комуникација и функционирање според системот „око …

Повеќе »

Еве кои се симптомите на најчестите форми на деменција

ИМА дури 200 различни форми на деменција, а четири се најчести кај пациентите. Деменцијата е термин кој вклучува различни болести кои се резултат на оштетување на мозокот, а многу од нив имаат слични симптоми. Губењето на меморијата е класичен симптом на деменција, а тешкотии со концентрирање, збунетост во секојдневните задачи …

Повеќе »

Астролозите откриле кои ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ можат да имаат совршена љубовна врска

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Тие се родени еден за друг Некои парови на прв поглед изгледаат неспоиво, но нивната врска е цврста и силна, на здрави темели. Тие можат да имаат различни карактери, …

Повеќе »

Ракот на панкреас има најниска стапка на преживување – 5. почетни симптоми лесно се забележуваат

Често, телото ни испраќа сигнали кои е добро да ги слушаме бидејќи можат да ни го спасат животот и да овозможат успешно лекување. Меѓу нив е и ракот на панкреасот, кој е рангиран меѓу оние со најниски стапки на преживување, така што откривањето на раните знаци е од витално значење. …

Повеќе »

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА НЕТОЛЕРАНЦИЈАТА НА ШЕЌЕР: Диететичар објаснил како изгледаат сите СИМПТОМИ, обрнете внимание на овие работи

Шеќерот може да предизвика воспаление во цревата, што може да предизвика симптоми како надуеност, грчеви и болки во стомакот, вели диететичарот Даниела Вентер. Ако сакате да јадете слатки, веројатно сте навикнати на чувството кое го придружува нивното консумирање. Имено, може да се работи за лошо чувство, па можеби се прашувате …

Повеќе »

Четири знаци дека не внесувате доволно протеини

Протеините се есенцијални макронутриенти потребни за одржување на здравјето. Тие и се потребни на секоја клетка во телото за негово правилно функционирање. Во западните земји ретко се случува луѓето да не го достигнат релативно нискиот препорачан дневен внес од 50 грама протеини, вели диететичарот Никола Лудлам-Рајне за Insider, но индивидуалните …

Повеќе »

Според што хороскопските знаци препознаваат дека нашле сродна душа?

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Кога влегуваме во нова врска, секогаш се надеваме дека е тот – тоа и дека ќе трае. Меѓутоа, почесто работите се распаѓаат и остануваме со скршено срце. За среќа, …

Повеќе »

(ВИДЕО) СИМПАТИЧКА СИТУАЦИЈА – Идната невеста морала да носи држач за вратот бидејќи за време на запросувањето ја „бакнала“ жирафа

Монтсерат Кокс, корисничка на TikTok, објавила слатко видео, кое е снимено кога еден дечко ја запросил на сафари. Тогаш ѝ пришла жирафа и се обидела да „украде бакнеж“. „Морав да носам држач за вратот неколку дена, но ова е сепак најдоброто запросување на сите времиња“, напишала таа. Неколку следбеници и …

Повеќе »