Tag Archives: злато

Златен медал за македонскиот карате-тим на Универзијадата во Полска

Машката екипа на македонската универзитетска карате репрезентација освои злато во борби на Европската Универзијада во Лоѓ, Полска. Карате-тимот составен од Петар Заборски, Петар Спасеновски, Давид Петков, Глигор Петков и Димитар Илиевски во финалето ја совлада Украина со резултат од 3-1. На истиот реномиран шампионат, во индивидуална конкуренција со златно признание …

Повеќе »

Македонските каратисти ќе се борат за злато на Европската Универзијада во Полска

Петар Заборски, Петар Спасеновски, Давид Петков, Глигор Петков и Димитар Илиевски го сочинуваат македонскиот тим што се пласира во финале на Европската Универзијада во Лоѓ, Полска. Во екипна конкуренција во борби, тие имаа три извонредни победи и утре ќе земат учество во финалните натпревари. – Направивме одличен успех. Успеавме да …

Повеќе »

Ја разбудиле руските бомби, морала да се крие, па после 4 дена патување дошла во Белград, за да освои злато!

„Се разбудив на 24 февруари, кога експлодираа две бомби. Ги повикав родителите, тренерот, не знаев што се случува, а потоа дознав дека Русија почнала војна со Украина. Ми беше тешко, избегавме во село, каде што се криевме една недела и не размислував воопшто за тренинг…“ Украинската атлетичарка Јарослава Махучик го …

Повеќе »

ОБИЧАИ – УТРЕ ПОЧНУВА КИНЕСКАТА НОВА ГОДИНА: Задолжително имајте еден цитрус во вашата куќа, а еве што можете да им подарите на вашите најблиски

На 1. февруари започнува лунарната, односно кинеската Нова година – почнува годината на Водениот тигар. Таа не претставува само нова година, туку и нов почеток, момент кога се збогуваме со сè лошо од претходната година и ги отвораме нашите срца за нешто ново и добро. Кинеска Нова година За да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака бившите школски колеги ја прославиле победата на олимпискиот првак – видеото е ХИТ!

Ученици од градот Бризбејн во Австралија станаа интернет хит откако беше објавена снимка од нивната прослава за освојување на златото на нивниот поранешен колега на Олимписките игри во Токио. Пливачот Зак Стубли-Кук освои злато и го собори олимпискиот рекорд во дисциплината 200 метри градно, на големо задоволство на неговите поранешни …

Повеќе »

(ФОТО) ЛОИ: Зверев се распадна по освојувањето на златото

Александар Зверев, руски тенисер кој игра под германско знаме, го победи Карен Хачанов со 6:3, 6:1 во финалето на Олимписките игри. Во полуфиналето, Зверев сензационално сврте против Новак Ѓоковиќ, а потоа следеше меч за злато, во кој немаше дилема. Зверев „пукаше“ од самодоверба, ваква можност не се пропушта, па стигна …

Повеќе »

Нестварен пад на Ѓоковиќ: Крај на сонот за олимписко злато на Новак

Новак Ѓоковиќ загуби од Александар Зверев со 1:6, 6:3, 6:1 во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио, откако имаше сет и брејк вишок. Мечот може јасно да се подели на два дела. Ѓоковиќ го освои првиот сет, а потоа направи брејк за 3:2 во вториот. Зверев дотогаш не играше слабо, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Момче од 18. години сензационално зеде злато во пливање – Едвај се пласирал во финалето

АХМЕД ХАФНАОУИ креираше една од најголемите пливачки сензации во поновата историја на Олимписките игри откако освои златен медал на 400 метри слободно. Неверојатниот 18-годишен Тунижанец на тој начин ги победи фаворизираниот Австралиец Џек Меклафлин, кој заврши втор, и Американецот Киран Смит, кој освои бронза. Фактот што Хафнауи пливаше во најтешката, …

Повеќе »

ШОК ВО ТОКИО: Енди Мареј нема да го брани златото!

Енди Мареј најавуваше одбрана на двојното олимписко злато но се чини дека од тоа нема да биде ништо. Двојниот последователен освојувач на златен медал, Британецот, Енди Мареј, објави дека се повлекува од Олимписките игри во Токио. Мареј, кој беше шампион во Лондон во 2012. година и Рио во 2016. година, …

Повеќе »