Tag Archives: Зинедин Зидан

(ФОТО) Мурињо е минато:Зидан го менува „господин Посебен“ и донесува легенда на Јунајтед

Со поразот кај Вест Хем (1:3),кој дошол само четири дена после излегувањето од Лига купот од второлигашот Дерби каунти, Манчестер Јунајтед остварил најлошо влегување во сезоната од 1989. година. Има само 10 бодови во првите седум кола. Помалку од тоа, после со толку воведни натпревари имале само пред 29. години. …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) По него воздивнуваат жени ширум светот, но поранешниот фудбалер и тренер 30. години и е верен само неа

Денес тренер, Зинедин Зидан, беше голема фудбалска ѕвезда во 1990-ттите, препознатлив дека секогаш ја бричил косата „на нуларица“, а денес има голем број фанови низ целиот свет. Но, тоа не претставува ништо за него. Во моментот, со луксузна јахта плови околу шпанскиот остров Форментера, каде што друштво му прави неговата …

Повеќе »

Дали го осудувате: Зидан го напуштил Реал за 200. милиони евра!

Зинедин Зидан тврди дека ненадејно го напуштил Реал бидејќи не можел да пронајде мотиви за понатамошѓна работа и дека екипата со него на клупата повеќе не би можела да освојува титули. Меѓутоа, египетскиот милијардер Нагиб Савирис тврди поинаку. Савирис тврди дека Зидан си заминал од Реал,после три години, бидејќи добил …

Повеќе »

(ФОТО) Роналдо се простил од Зидан:„Горд сум што сум твој играч“

Веста за ненадејното заминување на Зинедин Зидан од клупата на Реал Мадрид го шокирало водството на клубот, но не и играчите на европскиот првак. Мадридска „Marca“ јавува дека одлуката на Зидан во соблекувалната одекнала „како бомба“ и дека играчите биле многу изненадени. Прво одлуката ја соопштил Серхио Рамос кој им …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Додека играчите се тепале на теренот Зидан отишол во соблекувалната на Барса!

Барселона и Реал на Камп Ноу ги поделиле бодовите завршувајќи 2:2. За Барса головите ги постигнале Меси и Суарез, а од другата страна прецизни биле Роналдо и Беил. Во натпревар без резултатско значење се’ „пукало“ од возбудување, а не недостасувале ниту валкани потези на двете екипи. Многу слабиот судија Хернандез …

Повеќе »

(ВИДЕО) Документарецот за „жолтата минута“ го расплакал Зидан кога слушнал што му порачал татко му

Зинедин Зидан проговорил за големиот скандал во пресрет на завршувањето на неговата кариера како фудбалер, на Светското првенство во Германија во 2006.та година. Тогаш во големото финале „се судрија“ репрезентациите на Италија и Франција, а по изведувањето на пеналите, пехарот го подигнаа Италијанците. Сепак, тоа што го одбележа финалето во …

Повеќе »