Tag Archives: зима

Почетокот на зимата носи бурна љубов за четири знаци на Зодијакот

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Кога ќе започне зимата, Венера – планетата на љубовта и пријателството – ќе биде ретроградна, создавајќи компликации на љубовниот план. Оваа ретроградност ќе се случи кај крутиот, посветен и …

Повеќе »

Дали ви се сушат рацете во текот на зимата? Дерматолозите велат дека најчесто грешиме

Ако кожата на вашите раце е сува, лесно може да дојде до пукање и чешање или пецкање. За среќа, има решение и за овој проблем, кој особено во зимскиот период мачи голем број луѓе. Кога ги миете рацете, користете нежен хидратантен сапун, а потоа нанесете квалитетна крема на рацете која …

Повеќе »

Еве какво време да очекуваме во наредните 5. дена!

Денес и утре наутро ќе биде доста студено со утрински температури насекаде под нулата. Пообилни врнежи од дожд ќе има во сабота кога ќе биде и облачно. Од овие врнежи само на повисоките планини ќе има снег и дополнитѕелна снежна покривка, велат од УХМР Денеска (среда) наутро ќе биде студено, …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните 4. дена: Дали снегот ќе не изненади?

Променливото време, врнежите од дожд, мирисот „на зима“ како да ни најавуваат поладни тенови, карактеристични за овој дел до годината. Еве што најавува УХМР за наредните 4. дена: Денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните и јужните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер …

Повеќе »

Временска прогноза за наредните 5. дена: До кога ќе бидеме под снежна покривка?

УХМР ја подготви прогнозата за наредните пет дена а се чини дека нема да има драстични промени во однос на снежниот викенд… Денес ќе биде облачно и, уште од ноќта, со врнежи од снег на планините и на повисоките места. Преку денот на југоистокот врнежите ќе бидат од дожд, а …

Повеќе »

Збогум на ладната зима: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена

Денес попладне, како и во следните два дена ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика позначителен пад на температурите, така што дневните ќе опаднат за 7-10 степени во однос на денешната, а утринските од почетокот на следната седмица на повеќе места ќе се …

Повеќе »

Толку од снегот – Еве какво време не очекува во наредните 4. дена

Сите му се израдуваа на снегот – како најмалечките кои уживаа во снежните радости така и возрасните кои конечно можеа да дишат почист воздух…Но, снегот и ниските температури се минато. Еве какво време не очекува во наредните 4. дена според најавата на УХМР. Утре ќе биде сончево со мала до …

Повеќе »

(ВИДЕО) СИБИРСКА ЗИМА ВО ХОЛАНДИЈА – Амстердам окован со лед: Најхрабрите се лизгаат по заледените канали, а некои завршиле во ладната вода!

Во Амстердам, по три години, каналите повторно замрзнаа, што развеселило многу граѓани, од кои некои ја искористија можноста да го искористат студеното време и мразот, и покрај пандемијата на коронавирусот, да се лизгаат по замрзнатите канали и езера. Сепак, можноста за лизгање на замрзнати канали не била искористена само во …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМО РУСКО СРЦЕ СПАСИЛО КУЧЕ ОД ЗАМРЗНАТОТО ЕЗЕРО: Јури слушнал цвилење, скокнал во ладната вода и со лактите го кршел ледот за да го спаси кучето

Храбриот Јуриј Панфилкин (48) го спаси кучето од замрзнатото езеро. Тој го слушнал беспомошното завивање на куче скитник во замрзнато езерце во Русија. Не чекаше ниту секунда, соблекол сè од себе и отишол да му помогне на исплашеното животно. Јури е страствен пливач во зима, па затоа немал многу потешкотии …

Повеќе »