Tag Archives: зима

Еве што најавуваат од УХМР за наредните денови!

Под влијание на влажен бран утре уште од изутрина ќе има врнежи претежно од снег, вдолж Повардарието од дожд и снег, а на југоистокот претежно од дожд. Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови. На повеќе места ќе се формира снежна покривка, а на планините ќе се зголеми. Во северните …

Повеќе »

ЗИМА, ЗИМА…Еве што не очекува во наредните 5 дена!

Продолжува периодот на студено време со умерен до засилен северен ветер. До среда утринските температури ќе бидат многу ниски и на многу места ќе се спуштат до околу -10 степени, а дневните од средината на неделата ќе бидат во пораст. Поради ниските температури ќе има појава на голомразица, најавуваат од …

Повеќе »

(ФОТО) КОЈ ВЕЛИ ДЕКА Е ЛАДНО ВО ЗИМА? Битолскиот „Ајсмен“ на минус 17. си кулира во снегот

Битолчанецот Роберт Талевски Чомбе кој моментално живее и престојува во Њу Џерси, на минус 17. степени си ужива полугол на снегот и студената зима во Америка. Како што самиот кажува тој ова секојдневно го прави неколку години за подобра циркулација, намален стрес, мирен сон и подобро здравје, а со првото …

Повеќе »

Подгответе се за снег и многу ладно! Еве што да очекувате во наредните денови!

Денес во вечерните и ноќните часови во западните и северните делови ќе има врнежи претежно од снег и до изутрина во овие делови ќе се формира нова снежна покривка. Помала снежна покривка ќе се формира и во Скопје. Утре во поголемиот дел од земјава ќе има врнежи од снег, пообилни …

Повеќе »

Дали зимата малку ќе „попушти“? Еве што се најавува за наредните пет дена!

Зима, ладно, ниски температури, нема снег во населените места, но еве што најавува УХМР за наредните 5. дена: Денес (вторник) претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието и во источните делови.Минимална температура: -4°C до …

Повеќе »

Подгответе се за вистинска зима: Еве што не очекува наредните денови!

Утрата ќе бидат многу студени, насекаде со минимални температури под нулата, оособено во четврток и петок, кога на места ќе се спуштат под -10 степени, најавуваат од УХМР. Денес ќе биде сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.Утринските температури ќе се движат …

Повеќе »

Предлози за нови утрински навики кои сигурно ќе ви ја разубават зимата

Кога е зимско време, утрата знаат да бидат студени и понекогаш е тешко да станете и да го започнете денот. Ова особено важи за периодот по празниците, а особено за оние кои работат од дома. Сепак, не мора секогаш да скокаме од кревет и да брзаме во акција за да …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на годината?

Полека ги одбројуваме последните денови од 2021. година…И’, иако не се најавени многу настани на отворено добро е да знаеме какво време не очекува во пресрет на новогодишната ноќ, а еве што најавуваат од УХМР… Денеска ќе биде претежно облачно, во западните делови со локaлeн дожд, а кон крајот на …

Повеќе »

Подгответе се за вистинска зима: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена!

Иако официјално влеговме во зимата се чини дека не е вистинска без снег, а ниските температури во наредните 5 дена се чини ќе не потсетуваат дека сме кон крајот на декември… Од УХМР за денес најавуваат наутро ведро и многу студено, преку денот сончево со слаб северен ветер. Утринските температури …

Повеќе »