Tag Archives: жолчка

За да избегнеме недостаток на витамин Д, оваа намирница треба да ја јадеме секој ден

Недостигот на витамин Д доведува до бројни проблеми со нашето здравје, а некои од нив се чести настинки и воспаленија, замор, исцрпеност, болки во коските и грбот, депресија, бавно зараснување на раните, губење на густината на коските, но и косата. Според The ​​Healthy, постои една намирница која е богата со …

Повеќе »

Намирници кои имаат најмногу витамин Д: Тие се особено важни во текот на зимата!

Витаминот Д е многу важен нутритивен елемент, кој ги зајакнува коските, влијае на доброто расположение, но и на здравјето и функционалноста на целиот организам.Покрај сонцето и исхраната, извор на витамин Д се и суплементите, но доколку сакате овој витамин да го консумирате сосема природно, во вашето мени треба да ги …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој ги чисти црниот дроб, бубрезите и жолчката: Готов е за минута, а потребни ви се само три состојки!

Толку е хранлив што може целосно да го замени вашиот вообичаен појадок. Овој напиток се состои од овошје и зеленчук богати со флавоноиди и антиоксиданси кои ќе му помогнат на вашиот имунитет добро да одговори на нападите на штетните микроорганизми. Јаболката се познати како лек уште од античко време, а …

Повеќе »

(ФОТО) Еве за што се е корисно ако јадете мед и цимет секој ден!

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет станува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје. Еве за што се’ е добра оваа мешавина: Заболувања на …

Повеќе »

Витаминот Д е познат како „витамин на сонцето“, а оваа намирница е негов важен неживотински извор

Витаминот Д му помага на телото да го апсорбира калциумот и да одржува соодветни концентрации на магнезиум и фосфати Витаминот Д е познат како витамин на сонцето и е растворлив во масти неопходни за оптимално здравје. Исто така, игра клучна улога во развојот на мозокот, функцијата на срцето, имунолошкиот систем …

Повеќе »

Белките можат да бидат подеднакво добри, како и целите јајца, за зголемување на мускулната маса

ШТО е подобро за зголемување на мускулите – белка од јајце или жолчка? И двете. Конзумирањето само белка од јајце не е подобро или полошо за градење мускули од цело јајце, според новиот преглед објавен во International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. Во овој преглед, истражувачите прегледаа неколку …

Повеќе »

МЕД И ЦИМЕТ: Идеална комбинација во борба против болести

Мешавина од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со цимет станува смртоносно оружје против вируси, висок холестерол и шеќер и други непријатели на нашето здравје. Болести на срцето Направете паста од мед …

Повеќе »

ПО СОВЕТ НА СЛАВЕН КИНЕСКИ ЛЕКАР – Ракот никогаш не е прва болест, пред него се јавува ова: Древна кинеска метода на спречување карцином!

Кинескиот метод за исфрлање на камења од жолчката преку дебелото црево е популарен во Азија и се верува дека спречува развој на рак. Кинезите имаат добро познат народен лек кој им помогнална многумина да се ослободат од камења во жолчката на полесен и помалку опасен начин. Кинескиот лекар д-р Лаи …

Повеќе »

Штитната жлезда се лекува со жолчка! Еве што советуваат ендокринолозите!

Ако штитната жлезда не работи, настануваат сериозни проблеми… Во прехрамбената индустрија никогаш не смееме да се сомневаме во прехрамбената вредност на јајцето.Уфрлувањето на јајцето во секојдневната исхрана ќе го подобри здравјето на штитната жлезда кај сите! Штитната жлезда (тироида) е одговорна за состојбата на нервниот систем, психата, кардиоваскуларниот систем, гастро …

Повеќе »