Tag Archives: животна средина

(ФОТО) Се сеќавате ли на ова момче? Го одбележал детството на многу генерации а еве како денес изгледа!

Многумина од нас новогодишните празници ги памтат според франшизата „Сам дома“… Кога на телевизија ќе видиме дека на програмата е „Сам дома“, знаеме дека наближуваат празниците. Сите се сеќаваме на авантурите на малечкиот Кевин кого во првите два дела го игра Меколи Калкин, кого во третиот дел го заменил Алекс …

Повеќе »

Град Скопје ги награди најдобрите за најголем придонес во заштита на животната средина

Градот Скопје ги избра најдобрите на јавниот конкурс за избор на најеколошка компанија, најголем придонес во областа на заштитата на животната средина, најубаво уреден двор (индивидуално домување, колективно домување и институција) и најубав состав и цртеж на тема екологија за ученици од основните и од средните училишта. Овој конкурс беше …

Повеќе »

Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат и да се надополнуваат. Пластиката, стаклото, лименките, хартијата, батериите или електронските апарати не смеат да завршуваат на депонија. Нивниот век на траење не завршува со …

Повеќе »

(ФОТО) Леонардо ДиКаприо донирал 100. милиони долари за спас на планетата

Неговата организација која се бави со собирање донации уште од 1998. година успеала да собере повеќе од 100. милиони долари за борба против климатските промени… Американскиот глумец Леонардо ДиКаприо (44) со години се бори за правата на животните и за спас на Земјата, а сега неговата организација „Leonardo DiCaprio Foundation“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Арнолд Шварценегер го прифатил предизвикот на ОН и направил нешто што би требало сите!

После популарниот предизвик „Кофа со вода“ (Ice Bucket Challengea), на социјалните мрежи се појавил нов предизвик кој меѓу првите го прифатил Арнолд Шварценегер. Станува збор за предизвикот Beat Plastic Pollution кој, под мотото:„Ако не можеш повторно да употребиш, одбиј“ кој го лансирале Обединетите нации по повод Светскиот ден на заштит …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ангелина Џоли не се плаши од висина: „Управувала“ со мал авион

Ангелина е прикажана додека пилотира со мал авион, над пустиња, а се чини дека тоа не и претставувало никаков проблем со оглед на тоа дека цело време била доста опуштена… „Зелената планета на Кралицата“ кој премиерно е прикажан на 16. април на ИТВ во Британија говори за начинот на кој …

Повеќе »

VIVAX оди чекор напред за подобра животна средина

На VIVAX COOL DAY претставени новостите од хрватскиот производител Скопје, (05.04.2018)VIVAX клима уредите се препознатливи по своите врвни карактеристики и се одликуваат со квалитетно работење и технолошки компоненти кои овозможуваат напредни функционалности и поради тоа VIVAX повторно ја доби Best Buy наградата и оваа година. За нивна детална презентација беше …

Повеќе »

Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар

Завршува тримесечниот проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ за зачувување на животната средина На 23 декември со почеток во 12 часот во Веро Центарот во Скопје ќе се одржи завршниот настанво рамките на големиот проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кој во изминативе 3 месеци се реализираше во повеќе градинки …

Повеќе »