Tag Archives: живот

НЕЈЗИНА ПРИКАЗНА: „Оставив богат дечко – причината и него го изненади“

Викторија била во врска со дечко кој заработувал многу повеќе од неа, имал и импресивно наследство, не бил глуп или досаден, плус ја третирал како кралица. И таа го оставила. Ова е нејзината приказна. „Ова е 21. век, треба да заработувам барем приближно како мојот дечко. Зарем тоа не значи …

Повеќе »

ШОКАНТНО ПИСМО НА МИРА ФУРЛАН: Пред смртта му ја разголела душата на синот ЗА ТОВАРОТ што го носела во текот на животот!

Легендарната југословенска актерка Мира Фурлан почина на почетокот на годината во Лос Анџелес, а набргу потоа во јавноста стигна веста дека пред смртта ги завршила своите мемоари, кои нејзиниот сопруг, режисерот Горан Гајиќ, постхумно ќе ги објави. Автобиографијата на актерката започнува со пасус во кој таа емотивно зборува за нејзините …

Повеќе »

(ФОТО) ИСПОВЕД – Џоан Колинс: „Мојот сопруг ме силуваше на првиот состанок, се омажив од срам!“

Актерката Џоан Колинс, која ја толкуваше улогата на Алексис во култниот „Династија“, во новиот документарен филм раскажала многу непознати детали за нејзините пет брака, а многумина биле шокирани од нејзиното признание дека нејзиниот прв сопруг ја силувал на првиот состанок. Колинс признала дека од срам се омажила за поранешниот сопруг …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Како трајно ја оставивме работата за да живееме во кампер!

Животот на тркала на еден пар им изгледал доста интересен, поточно толку интересен што купиле старо комбе за испорака, го претвориле во удобен кампер, ја оставиле постојана работа и заминале на патување во Европа. Кејтлин Грин (30) претходно била социјален работник за заштита на децата, додека нејзиното момче Том бил …

Повеќе »

НАЈВРЕДНАТА ЛЕКЦИЈА – КОГА ДАЛАЈ ЛАМА ГО ПРАШАЛЕ ШТО Е СРЕЌА, ТОЈ ГО РЕКОЛ ОВА: Неговиот одговор ќе ве научи повеќе да го цените животот!

Во овие зборови се крие сета животна мудрост За време на едно интервју, Далај Лама бил прашан што најмногу го изненадува на овој свет и која е суштината на животот. Неговиот одговор ќе ве натера да застанете и да размислитена кој пат сте … „Она што најмногу ме изненадува е …

Повеќе »

МОЖНО Е И ТОА КАКО – ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ ПО 50. ИМА ТОЧНО 6 СОВЕТИ! И не знаете колку ова мени, половина час пешачење и ДРУШТВО подмладуваат!

Како што одминуваат годините, косата сигурно ќе ви побели, а лицето ќе ви се збрчка, меѓутоа, постојат точно 6. научно засновани тајни на здраво стареење со чија помош можете да го одржите вашиот ум и тело млади и’ по педесеттите. 1. Квалитетна исхрана Повеќето од промените на површината на вашето …

Повеќе »

УМЕТНОСТА НА ПОСТОЕЊЕТО: Владимир Блажев: „Живееш, ама еднаш е умреш…“

Едно е сигурно, светот нема да застане затоа што веќе те нема. На твоето работно место ќе те замени некој нов лик, твоите куќни обврски ќе ги превземе друг, се што си поседувал ќе припадне на твоите наследници. „Живееш, ама еднаш ќе умреш….. Додека живееш, факт дека треба да водиш …

Повеќе »

ИНТЕРВЈУ – Ѓоко Здравески:„Моите амбиции се свртени кон внатре. Ништо не ме возбудува повеќе од тоа буричкање по сопствените темници“

Ѓоко Здравески е наједноставно (ако може) кажано македонски поет, лице кое сака кратка проза, но и преведувач, есеист… Да се претстави човекот кој е дел е од современата книжевна сцена, а притоа е еден од основачите и организатори на „Скопски поетски фестивал“ не е едноставно бидејќи тој има „многу љубови“… …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИНТЕРВЈУ: Марија Каева: „Баш сум среќна што чуднава пандемиска година ми почна со насловната песна од албумот ‘Фортуна’“

Повеќе од две децении, Марија Каева е добро познато име на Македонската музичка сцена. Нејзината харизматична појава, прекрасен вокал, извонредна лирика и авторски печат, станаа неизоставен дел од нашиот музички живот низ годините. Незаборавни радиски хитови, но и ангажирани авторски авантури и огромен број соработки со некои од најквалитетните домашни …

Повеќе »