Tag Archives: живот

Животот на папата Франциск: Од италијански мигрант до ректор на факултет!

Хорхе Марио Бергољо, папата Франциск (Франциск I) е роден на 17 декември 1936 год. во Буенос Аирес, Аргентина во семејство со пет деца. Татко му бил италијански мигрант. Дипломирал хемиска технологија, но подоцна се одлучува да стане свештеник и влегува во богословија. Во новицијатот на монашкиот ред Дружба Исусова (позната …

Повеќе »

Наместо за факултет побарал пари од својот татко за музичка песна: Од тогаш Лени Кравиц го освојува музичкиот свет!

Леонард Алберт “ Лени “ Кравиц, роден на 26ти мај , 1964 год е американски пејач , текстописец , мулти-инструменталист , продуцент , аранжер , чии што „ретро “ стил вклучува елементи од рок , соул , фанк , реге , хард рок , психодилична , фолк музика како и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Селото немало пат до продавница, па овој човек решил да ја заврши работата: Сам ископал 1,5 километри за 6 дена, а потоа открил зошто никој не му помогнал

Иако патот не е завршен, мештаните веќе го користат, а Николас вели дека тоа го прави многу среќен. Сепак, никој нема да му помогне, бидејќи не сака да работи без пари. Кениецот Николас Мучами не можел да ја чека локалната власт нешто да направи, па ги земал работите во свои …

Повеќе »

Децата кои спијат со родителите се поумни и имаат повеќе самодоверба во возрасно доба

Ако го делите креветот со детето веројатно знаете дека е истовремено тешко и неодолливо. Можеби не можете да се наспиете како кога целиот мадрац го имате само за себе, а нaместо да го прегрнувате партнерот во пrегратка ви се најчесто децата. Сепак, јасно ви е дека тоа нема да трае …

Повеќе »

(ФОТО) Родителска љубов: Им рекле дека синот ќе им живее еден месец а сега има 18. години!

Родителите дијагнозата на синот ја сфатиле како предизвик и го постигнале она што медицината го сметала за невозможно… „Лиам е жив доказ дека баш секогаш постои надеж“ вели за својот 18. годишен син неговиот татко. За Лиам Дербишир,откако се родил, имено, рекле дека нема шанси да живее подолго од шест …

Повеќе »

(ФОТО) Лук Пери: Успешна кариера но живот со многу подеми, падови и несреќи!

Беше меѓу омилените глумци во Холивуд поради пристојноста и карактерот…Минал беспаѓа, пат до ѕвездите кој никој не би го посакал, а потоа и кариера која би можела да се оцени како „просечна“, да не беше улогата на Дилан МеКкеј во „Беверли Хилс 90210“ која му ја одбележа кариерата… Веста за …

Повеќе »

Лиам Нисон дознал дека саканата му е силувана и тргнал во освета!

Глумецот Лиам Нисон открил дека еднаш тргнал во осветнички поход откако саканата му била силувана… На прес конференцијата по повод претставувањето на новиот филм „Cold Pursuit”, Лиам Нисон открил шокантна приказна од својот живот. „Таа со силувањето се справуваше на неверојатен начин, но мојата прва реакција беше да ја прашам …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Еден на Еден“ ќе го угости Жељко Самарџиќ: Искрено за животот, убавините но и проблемите!

Откако го промени имиџот ретко кој го препознава кога првпат ќе го види, а Жељко Самарџиќ вели дека некогаш и самиот не може да ја гледа својата брада во огледало. „Посебно кога имам мамурлук, па е целата бушава“, се смее пејачот на каучот кај Жаре. Во новата епизода на „Еден …

Повеќе »

(ФОТО) Голем борец: Маја Оџаклиевска својот свет го усмерила кон внукот кој има аутизам а нејзината посветеност може да послужи како пример!

Потполно се повлекла од медиумите и се посветила на семејството… Македонската пејачка која своевремено беше неприкосновена на сцената решила скоро потполно да се повлече од јавноста и животот да го посвети на семејството, првенствено на осумгодишниот внук Лука на кој му е диајгностициран аутизам. Маја Оџаклиевска последните 15. години може …

Повеќе »