Tag Archives: живот

(ФОТО) ЕУРЕКА – ОВА Е НАШИОТ НОВ ДОМ ВО ВСЕЛЕНАТА:Откриена планета на која, покрај на Земјата, има вода!

Тим научници од Универзитетот во Монтреал пронашле планета со водена атмосфера која орбитира околу ѕвезда во т.н. зона што може да се живее. Првата планета со вода, ако не се брои нашата Земја, била откриена во ѕвездениот систем К2-18, оддалечена 111 светлосни години од нас, и сега е означена со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На ужасен начин ја дознала вистината за своето минато – ИСТРАЖУВАЛА УБИСТВО НА ДВЕ ДЕВОЈЧИЊА ВО СВОЈОТ КРАЈ КОГА НА ИНТЕРНЕТ ВИДЕЛА ЧУДНА ФОТОГРАФИЈА: На неа била нејзината мајка и така ја дознала морничавата вистина…

Пред 17 години, две девојчиња, Холи Велс и Џесика Чепмен, исчезнале во британскиот Сохам. Едно попладне, отишле во продавницата да купат бонбони, но никогаш не се вратиле. Нивните тела биле пронајдени 13. дена подоцна недалеку од Сохам, а наскоро се дознало дека Ијан Хантли ги повикал во неговиот дом. Тој …

Повеќе »

(ФОТО) ЕВЕ ЗОШТО Е ПОСЕБЕН – Емотивно интервју на Новак Ѓоковиќ за Си-Ен-Ен во пресрет на УС Опен: „Децата плачеа, не престанував да треперам до утрото“

Новак Ѓоковиќ имал 11 години и спиел во кревет кога го разбудила експлозија, проследена со сирени и парчиња искршени стакла. View this post on Instagram Believe in yourself. Every. Single. Day. 👶 #tbt A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on Oct 31, 2018 at 11:00pm PDT Тоа било 24-ти …

Повеќе »

(ФОТО) ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ – Она што сте го направиле ќе ви се врати: Доброто секогаш го пронаоѓа својот пат!

Приказна која нема да ве остави рамнодушни… Во почетокот на дваесеттиот век, еден ден, селанецот се вратил дома од полето. Додека го минувал мочуриштето, одеднаш слушнал плачење за помош. Селанецот потрчал по тој глас и го видел момчето беспомошно како се бори во мочурливиот терен. Мажот нашол одредена гранка и …

Повеќе »

МУДРОСТ – Зошто познатата глумица, Хелен Мирен, на сите им зборува „Ајде пали“: Многу вреден совет!

Таа е самосвесна и слободна жена. Од Хелен Мирен може многу да се научи. Навикнати сме на теророт на младоста и пластичната убавина, а Мирен ни покажува како може поинаку – со помош на работа, став и достоинство. Таа не се плаши да го каже она што го мисли и …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Невидени фотографии на Меган Маркл од приватната архива: Пред принцот Хари едвај составувала „крај со крај“!

На четврти август војвотката од Сасекс ќе го прослави својот 38. роденден. Меган не е нејзиното вистинско име. Имено, на раѓањето го добила името Рејчел Меган Маркл. Шест години одела во католичко училиште во кое оделе само девојчиња. Како 11. годишно девојче на телевизија видела сексистичка реклама. И напишала на …

Повеќе »

(ФОТО) СТРАШНА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА – На девојка (25) и остануваат 18. месеци живот поради грешка на докторите!

Кејти Борн, на која гинекологот не и дозволил да направи ПАПА тест поради нејзините години и бил дијагностициран фатален рак на матката во трета фаза. Девојката минатата година почнала да чувствува болки во стомакот а докторите тоа го припишале на Кроновата болест за која добила и лекови. Сепак, ништо не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посветено на сите кои во 70. и 80. години растеле во Југославија!

Видео во слики на кои се прикажани многу работи од наведениот временски период: детски серии, цртани филмови, стрипови, филмови, играчки, слатки,возила…Користена е музика од серријата „Грлом у јагоде“ и филмот „Специјално воспитување“. Можеби најдобар коментар на ова видео дава Дино:„Е, кога ќе го видам срцето ми се кине бидејќи моите …

Повеќе »