Tag Archives: ждрепка

(ВИДЕО) АО: Одлична ждрепка за Ѓоковиќ!

Новак Ѓоковиќ во првото коло на Австралија опен ќе се сретне со Роберто Карбалес Баена. Ѓоковиќ во второто коло ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу боливиецот Делијен и квалификантот, а прв носител на патот е Григор Димитров кој стартува од Аслан Карацев. Во тој дел од ждрепката е …

Повеќе »

(ФОТО) Одлична ждрепка за Ѓоковиќ во Австралија

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ одлично помина во ждрепката за турнирот во Аделаида.Петтиот тенисер во светот во првото коло ќе игра против Констант Лестиен од Франција. Во моментов 65. играч во светот има 30 години и ова ќе биде прва средба на двајцата тенисери.Доколку ја надмине таа пречка, следната ќе биде …

Повеќе »

ЗАКОНОТ Е ЈАСЕН но Новак чека до четврток

Новак Ѓоковиќ се уште чека вести од САД за учеството на УС Опен. Организаторите на турнирот се уште не соопштуваат дали ќе има различни протоколи за учество на странски играчи кои не се вакцинирани, а времето полека истекува, бидејќи турнирот почнува за седум дена. Името на Ѓоковиќ се уште официјално …

Повеќе »

(ВИДЕО) На летен одмор во Хрватска снимиле змија долга два метри: „Една од најголемите во Европа“

ЕКИПА од YouTube каналот Living Zoology била во Хрватска и ја снимила и објавила средбата со змија во хрватската дивина. Сретнале „ждрепка“ со четири риги, долга дури два метри. “Змијата ѕвечарка со четири ленти (Elaphe quatuorlineata) е една од најголемите змии во Европа. Обично е многу мирен вид и е …

Повеќе »

(ФОТО) Одржана е ждрепката за Евровизија – ќе биде густо за Андреа!

Објавен е списокот на учесници на двете полуфинални вечери на Евровизија, годинава во Торино, Италија. Македонија ќе се натпреварува во втората полуфинална вечер. Според податоците објавени од официјалниот евровизиски налог на социјалните мрежи, Мзкедонија годинава ќе се најде во втората полуфинална вечер на натпреварувањето, на 12. мај во Торино. Нашата …

Повеќе »

(ФОТО) Со одложување сепак одржана ждрепката за АО – ЃОКОВИЌ ДОБИЛ РИВАЛ: На почетокот српско дерби а Надал (можно) во полуфиналето!

НАЈДОБРИОТ светски тенисер Новак Ѓоковиќ се подготвува за Австралија Опен, а штотуку беше одржана ждрепката за турнирот во Мелбурн. Новак Ѓоковиќ, првиот носител на Австралија опен, во првото коло ќе ги одмери силите со својот сонародник Миомир Кецмановиќ. Победникот од српскиот дуел во второто коло ќе се сретне со победникот …

Повеќе »

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ и официјално прв носител на АО

Новак Ѓоковиќ и официјално е прв носител на претстојниот Грен слем турнир во Мелбурн. Организаторите на Австралија опен денеска ги потврдија 32 „костури“ во двете конкуренции, меѓу кои српскиот ас е на позицијата број 1. Инаку, официјалната ждрепка за АО е закажана за четврток на 13. јануари. Зад Ѓоковиќ се …

Повеќе »

ЛШ: Вториот шешир посилен од првиот – и една „нагазна мина“

Квалификациите за Лигата на шампионите завршија, а познати се сите учесници во елитното европско натпреварување. Листата на клубови ја пополнија молдавскиот Шериф, украинскиот Шахтјор и австрискиот Салцбург. Во ждрепката, која е закажана за четврток во 18. часот, ќе учествуваат 32. екипи, поделени во четири шешири. Во првата се шампионите на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС Опен за Новак: Најголемиот тренира на најголемиот терен

Новак Ѓоковиќ почнал да тренира на Артуру Еш, стадион на УС Опен. Најдобриот тенисер во светот тргнува по календарскиот слем, и започна да тренира на централниот стадион во Њујорк. View this post on Instagram A post shared by US Open (@usopen) „Најголемиот играч во светот на најголемиот терен во светот“, …

Повеќе »