Tag Archives: зграда

(ВИДЕО+ФОТО) ВИРАЛЕН ХИТ: Зграда низ која минува автопат

Зградата „Gate Tower” во Јапонија е само една од многуте импресивни згради во Осака, но она што ја прави уникатна во светот е функционалниот автопат што поминува низ неа. Сообраќајот низ 16-катната деловна зграда воопшто не ги погодува луѓето што работат во неа. Лифтовите се наоѓаат од страна на зградата, …

Повеќе »

(ВИДЕО) МНОГУ РАЗОРЕН ПОТРЕС – ПУКНАЛ БАЗЕН НА КРОВ, ВОДАТА ВО СЛАПОВИ СЕ СЛИВАЛА НА МИНУВАЧИТЕ: Неверојатна снимка после земјотрес во Мексико!

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала го погоди јужниот дел на Мексико, тресејќи ги зградите во центарот на главниот град стотици километри подалеку и ги истерал луѓето на улиците. Едно лице загинало кога се срушила фасадата. Американскиот геолошки завод соопшти дека јачината на земјотресот е 7,4 …

Повеќе »

Том Хенкс и сопругата се заразиле од кинески државјанин: Биле во иста зграда!

Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон моментално се наоѓаат во Австралија каде глумецот работи на филмот на Баз Лиман за Елвис Присли. Странските медиуми пренесуваат дека после веста дека Хенкс има коронавирус,продукцијата на филмот е стопирана. Gold Coast Bulletin ја објавил пораката до глумците и филмската екипа, а во …

Повеќе »

(ФОТО) СЕКАДЕ Е ИСТО – Порака на соседите во Сплит станала хит на Фејсбук:„Поздрав неандерталци…“

ФОТОГРАФИЈАТА СО ПОРАКА на соседите од една зграда во Сплит предизвикала различни реакции после што станала хит на популарната страница „Dnevna doza prosječnog Dalmatinca“. „Поздрав неандерталци! Ако не знаете за култура на живеење во зграда вратете се во пештерата и еволуирајте и таму чукајте по цел ден по ѕидовите“, пишува …

Повеќе »

(ФОТО) Најголем станбен објект со УРБАНО ГРАДИНАРСТВО ВО ЕВРОПА: Одгледуваат овошје и прават џемови!

Во Виена, Австрија, зградата wabe23  на своите станари им нуди со овошје из еленчук да се снабдуваат од локалните извори. Во 23. округ, Лиесинг, во Виена е прославено вселувањето во 1.100 нови станови. Најинтересно за овој комплекс е концептот за заедничка употреба на надворешниот простор, како и фокусот на урбаното …

Повеќе »

(ВИДЕО) Модел на зграда – да се искористи секоја слободна површина!

Во арапските земји е изградена оваа зграда со необична архитектура… Видеото, со цел да информира и едуцира, ни претставува зграда среде пустелија со необичен изглед… Но, оваа градба може да послужи како пример за вредните градители – како да се искористи секој слободен метар за градење… Погледнете: بناية مكونة من …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОРНИЧАВО: Момче скокнало од зграда додека мајка му го бодрела: Богдан (15) ги раширил рацете и скокнал од 14 спрат додека собраните соседи го охрабрувале!

Петнаесет годишно момче од Украина загинало откако со падобран што сам го направил скокнал од зградата. Застрашувачка снимка го покажува Богдан Фирсов како на врвот на зградата се подготвува за скок од 14. спрат, додека бројни собрани луѓе стојат и гледаат. Меѓу набљудувачите кои го бодреле да скокне била и …

Повеќе »

(ФОТО) Без јажиња се искачил на највисоката зграда:Наместо награда добил забрана на влез во Велика Британија!

Францускиот „спајдермен“, Ален Робер се искачил на една од највисоките згради во Лондон – и тоа без јажиња. На неустрашивиот Робер (50) му бил потребен еден час да се качи на „Херон Тауер“, висок 230. метри, во финансискиот кварт на британската престолнина. Додека „го освојувал“ врвот на облакодерот, користејќи само …

Повеќе »

Глумецот од сериите „Малколм во средина“ и „ЦСИ:Мајами“ на 34. години си го одземал животот

34. годишниот глумец Бред Буфанда кој се појавувал во сериите како „Вероника Марс“ или на домашната публика попознатите „Малколм во средина“ и „ЦСИ:Мајами“ извршил самоубиство скокнувајќи од зграда во Лос Ангелес, пишува TMZ. Телото го пронашле минувачи кои веднаш ги контактирале полицијата и брзата помош. Буфанда оставил и проштелно писмо …

Повеќе »