Tag Archives: земјотреси

(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Куќите од стиропор можеби воопшто не звучат како добра идеја ако мислиме на ветер и бури, но се чини дека Јапонците пронајдоа рецепт како куќите од овој материјал да ги направат отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни. Иако повеќе потсетуваат на домовите на хероите од цртан филм, куќите од стиропор …

Повеќе »

(ФОТО) НОВ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Тлото на Крит не мирува – Утрово забележана серија потреси

Според податоците на Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина, земјотресот регистриран утрово во 7:48 часот имал прелиминарна јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар бил 23 километри југозападно од градот Хераклион, пренесува Екатимерини. M3.2 #earthquake (#σεισμός) strikes 17 km S of #Irákleion (#Greece) 27 min …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ерупција на вулкан на Исланд: Запрен е воздушниот сообраќај

На југозападот на Исланд, синоќа еруптираше вулкан, по илјадници мали земјотреси што ја погодија областа во изминатите недели, објави Метеоролошката служба на таа земја. Поради ерупцијата на вулканот Сидирнес, што значи јужен полуостров, целиот воздушен сообраќај од и до аеродромот во Кефлавик, главниот град на истоимениот регион, беше прекинат. The …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКИ ОД СТРАШНИОТ ЗЕМЈОТРЕС НА НОВ ЗЕЛАНД: Сирени одекнуваат по островот, се тресело стотина килоемтри од епицентарот!

Силен земјотрес со јачина од 8,1 степен го погоди брегот на Нов Зеланд, недалеку од островите Кермаде, објави Американскиот геолошки институт. Да потсетиме, за само шест часа, три силни земјотреси со јачина над седум степени го погодија Нов Зеланд. Hope everyone is ok out there, especially off the east coast …

Повеќе »

(ВИДЕО) Минатата недела Исланд се тресел 17.000 пати

Исландската сеизмолошка служба денес објави дека минатата недела биле регистрирани околу 17.000 земјотреси во југозападниот регион Рејкјанес. Најсилниот земјотрес бил со јачина од 5,6 степени и се случил на 24. февруари, а го почувствуваа и жителите на главниот град Рејкјавик и околните места каде што живеат две третини од населението …

Повеќе »

(ВИДЕО) После земјотресите во Хрватска се појавиле дупки: Се’ повеќе се шират!

Најголемата дупка што се отворила во земјата во хрватското село Меченчани, во близина на Петриња, по земјотресот во таа област, сè уште се шири. Во селата меѓу Петриња и Хрватска Костајница се појавиле триесетина дупки, од кои некои се во непосредна близина на куќите, или како најголема, на нива. Дупката, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака тресело во Хрватска: Сеизмолошката служба објавила видео кое ги покажува земјотресите кај Петриња!

Сеизмолошката служба на Република Хрватска, оддел за геофизика од Факултетот за наука во Загреб, објавил видео во кое се прикажани сите земјотреси што се случија околу Петриња минатиот понеделник и вторник. Во описот на видеото се вели дека на 28. декември 2020. година, во 6. часот и 28. минути, се …

Повеќе »

(ФОТО ) НЕМА МИР ВО АЛБАНИЈА: Првиот потрес бил со јачина од 4,3 степени а веднаш потоа и со 4 – Епицентарот бил блиску до Тирана!

Епицентарот на земјотресот бил 25 километри северо-западно од Тирана. Во 9:20 часот утрово, Албанија е погодена од нов земјотрес од 4,3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 25 километри северо-западно од Тирана, на длабочина од 10 километри. Засега нема информации за евентуални жртви или поголема материјална штета. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА: Мајката на семејството Лала со трите деца ДОЦНА извлечена од урнатините

Од под урнатните на нивната куќа во областа Кенета се излечени безживотните тела на четири членови од семејството Лала. Жртви се три деца, две од нив близнаци Дионис и Диониса, нивниот шест годишен брат Емилио и мајка им Марјета (31). Според спасувачките тимови, ова е најтешката операција, а на неа …

Повеќе »