Tag Archives: земја

(ВИДЕО+ФОТО) ПРОНАЈДЕНА НОВА ПЛАНЕТА СЛИЧНА НА ЗЕМЈАТА: Се верува дека е „населива“!

Новиот сателит TES (Transiting Exoplanet Survey Satellite), кој трага за егзопланети забележал нова планета оддалечена 31. светлосна година од Земјата, која кружи околу блиска ѕвезда во соѕвездието Водена змија, а набргу откриле дека околу истата ѕвезда кружат уште две вселенски тела. Планетата, оддалечена околу 31 светлосна година од нас, која …

Повеќе »

(ФОТО) Се искачил на Монтеверест и докажал дека Земјата е округла!

Повеќето луѓе постари од пет години знаат дека Земјата не е рамна. Но, од некоја причина „рамноземјашите“ не сакаат да отстапат од нивните тврдења. Иако веќе постои огромен број докази кои сугерираат дека Земјата е округла, една фотогарфија можеби ги соборила сите теории на противниците на таа идеја. Во постот …

Повеќе »

(ФОТО) Волшебно: Земјата и Месечината „заробени“ во еден кадар

Фасцинантна фотографија е снимена од кинескиот сателит Лонгјианг – 2 на која се гледа ретка перспектива- огромна задна страна на Месечината со „малечката“ планета Земја. Еве како изгледаат Месечината и Земјата „заробени“ во еден кадар, на фотографијата настаната на 3. февруари оваа година. This photo of Earth and the Lunar …

Повеќе »

(ФОТО) Леонардо ДиКаприо донирал 100. милиони долари за спас на планетата

Неговата организација која се бави со собирање донации уште од 1998. година успеала да собере повеќе од 100. милиони долари за борба против климатските промени… Американскиот глумец Леонардо ДиКаприо (44) со години се бори за правата на животните и за спас на Земјата, а сега неговата организација „Leonardo DiCaprio Foundation“ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Време е за финале: Може ли Тим да го загрози Надал?

“No, hombre, Rafa Nadal!“, се расправал со себе десеткратниот освојувач на Ролан Гарос, откако топката после една силна бехенд паралела завршила во мрежата… Тоа не била ретка сцена во саботата на теренот 4., Надал бил нервозен и промашувал повеќе отколку би сакал, но ако историјата не научи на нешто, тоа …

Повеќе »

(ФОТО) Срѓан Ѓоковиќ открил кога Новак се враќа на терените!

„Новак сега се рехабилитира и наскоро ќе започне да тренира. Негово враќање можеме да очекуваме во …“ По извршената операција на лактот во Швајцарија, некогаш првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, го очекува нова долга пауза. Српскиот тенисер имаше долга пауза, но неговата повреда не беше санирана, па по операцијата …

Повеќе »

(ФОТО) Мразот забрзано се топи: Нешто чудно се случува на Антарктикот, а доаѓа од внатре

Американската Национална вселенска агенција “NASA”, пронашла извор на чудна топлина под Антарктикот, поради која ледениот континент забрзано се топи. Пред околу 30. години, научник од Универзитетот во Колорадо соопштил дека можеби постои нешто повеќе од жешки карпи во обвивката на Земјиното јадро, и тоа во регионот познат како Земјата Мери …

Повеќе »

(ФОТО) Ескимите го предупредуваат светот: „Земјата е поместена, нешто опасно се случува со нашата планета…“

„Нешто опасно се случува со Земјата“  предупредуваатат Ескимите… Ако се потпреме на сето она што се има случено, и што сe’ уште се случува ширум светот во текот на изминативе неколку години, очигледно е дека бројот на природни катастрофи и елементарни непогоди е значително зголемен. Некои за тоа го обвинуваат …

Повеќе »