Tag Archives: земја

(ФОТО) Пристигнале првите фотографии: Вака изгледа новата Месечина на Земјата!

До скоро многумина не биле свесни дека нашата планета добила нова Месечина. Сега се користат џиновски телескопи што подобро да се види CD3 2020. Астрономи од опсерваторијата Џемини на Хаваите снимиле фрапантни слики користејќи го телескопот Џемини норт. Овој приказ е всушност комбинација на три одвоени слики направени со помош …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА НА МИК ДОЏ – ОВОЈ ЧОВЕК ПРЕД 30 ГОДИНИ ЗАМИНАЛ ВО ШУМА: Живее во дрво, се лекува со огин и вода, а еве што вели за модерниот свет!

Пред 30 години, Мик Доџ (68) решил да го напушти современиот свет и нашол нов дом во природата на полуостровот Олимпик, недалеку од американската држава Вашингтон. Ова е приказна за човекот кого го нарекуваат Големото стапало. Тој ја помина својата младост патувајќи во Соединетите Држави и светот со неговиот татко, …

Повеќе »

(ВИДЕО) НИ СЕ ПРИБИЖУВА АСТЕРОИД УБИЕЦ: За 3. дена ќе пролета покрај Земјата а долг е скоро еден километар!

Астероид долг околу еден километар ќе се приближи до нашата планета на 15. февруари, а се смета дека вселенската карпа со ваква големина може да убие милиони во областа на ударот и да предизвика глобална катастрофа. Националната администрација за авијација и вселенско ниво го следи Астероидот 2002 ПЗ39, кој се …

Повеќе »

(ФОТО) ИТАЛИЈАНСКИ АСТРОНОМ ВО ШОК: Рутински го проверувал небото над нас и видел дека нешто лета кон Земјата!

Астрофизичарот и астроном Ѓанлука Маси од „Проект за виртуелен телескоп“ во Италија ги набљудувал sвездите на 17. јануари кога успеа да види неверојатна слика – астероид што брза кон Земјата. Додека Маси го скенирал небото рано наутро, астероидот AN3 од 2020 година влезе во водното поле. Научникот успеал да ја …

Повеќе »

Денеска, дури три астероиди ќе поминат покрај Земјата, НАСА пред два дена забележала само два од овие три

Денес три астероиди ќе поминат покрај Земјата. Двата биле забележани пред само два дена. Во моментов НАСА следи три вселенски тела близу Земјата (НЕО) кои треба да пролетаат покрај нашата планета во среда. Загрижувачки е фактот што дури два од овие три предмети биле забележани минатиот викенд, што повторно го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИНАЕТ – ОВА Е ЕДНА ОД НАЈТЕСНИТЕ ЗГРАДИ ВО СВЕТОТ, а приказната зад неа е потполно луда: Изградена е за да еден брат му се освети на другиот!

Сите еднаш сме виделе дека зградите никнуваат една до друга,така што можете да го гледате вашиот сосед од прозорецот во кујна или бања, но мулти-катната зграда во Бејрут е особено привлечна. Оваа зграда, која инаку се смета за најтесна во овој град, не е таква заради недостаток на простор и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРОНАЈДЕНА НОВА ПЛАНЕТА СЛИЧНА НА ЗЕМЈАТА: Се верува дека е „населива“!

Новиот сателит TES (Transiting Exoplanet Survey Satellite), кој трага за егзопланети забележал нова планета оддалечена 31. светлосна година од Земјата, која кружи околу блиска ѕвезда во соѕвездието Водена змија, а набргу откриле дека околу истата ѕвезда кружат уште две вселенски тела. Планетата, оддалечена околу 31 светлосна година од нас, која …

Повеќе »

(ФОТО) Се искачил на Монтеверест и докажал дека Земјата е округла!

Повеќето луѓе постари од пет години знаат дека Земјата не е рамна. Но, од некоја причина „рамноземјашите“ не сакаат да отстапат од нивните тврдења. Иако веќе постои огромен број докази кои сугерираат дека Земјата е округла, една фотогарфија можеби ги соборила сите теории на противниците на таа идеја. Во постот …

Повеќе »

(ФОТО) Волшебно: Земјата и Месечината „заробени“ во еден кадар

Фасцинантна фотографија е снимена од кинескиот сателит Лонгјианг – 2 на која се гледа ретка перспектива- огромна задна страна на Месечината со „малечката“ планета Земја. Еве како изгледаат Месечината и Земјата „заробени“ во еден кадар, на фотографијата настаната на 3. февруари оваа година. This photo of Earth and the Lunar …

Повеќе »