Tag Archives: зелка

БЕА ОМИЛЕНИ – Пет „сиромашни“ јадења кои беа незаменливи на масите во поранешна Југославија

Многумина со носталгија се сеќаваат на времето кога живееле во поранешната заедничка земја – Југославија. Повеќето луѓе зборуваат за овој период со суперлатив, дури и кога станува збор за некои „сиромашни“ работи според денешните стандарди. Многумина ќе се сетат на некои стари јадења кои многу често беа на трпезите на …

Повеќе »

Храна која личи на човечки органи – 9. намирници кои помагаат повеќе од суплементите

Додатоците во исхраната ја стекнаа можеби најголемата популарност по пандемијата на Ковид. Сите се трудеа да си го зајакнат имунитетот, купија многу суплементи, но сепак не се на добар пат. Клучот е во реченицата, „ти си тоа што го јадеш“. Како што родителите им сугерираат на децата дека е многу …

Повеќе »

Сокот од зелка има повеќе витамин Ц од портокалот, решава шест тегоби

Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Се користи и за зајакнување на имунитетот, чистење …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) НАРОДЕН ЛЕК НА КОЈ МУ НЕМА РАМЕН: Го чисти црниот дроб, лечи чир, го регулира шеќерот и крвниот притисок, ги спречува и најтешките болести!

Речиси и да нема болест или состојба на која нема да помогне! Во нашата народна медицина сокот од зелка за желудникот е еден вид природен лек, докажано помага при киселини. Растението потекнува од западниот брег на Средоземното Море, како и од брегот на Атлантскиот Океан. Се одгледува повеќе од 4.000 …

Повеќе »

ВОЛШЕБЕН ЗЕЛЕНЧУК – ПРЕПОЛН СО ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ: Зелката е вистински ЕЛИКСИР за организмот! Ова се причините зошто треба да биде на вашето мени

Овој лиснат зеленчук е полн со витамини и минерали. Го има во различни облици и бои, а се користи во исхраната уште од античко време Зелката има одлични лековити својства, па затоа се препорачува нејзино консумирање во текот на целата година, особено во зима. Зелката е неверојатен зеленчук затоа што …

Повеќе »

Ова е најдобрата храна за вашето срце, тврди кардиолог

Срцевите заболувања се сериозен проблем. Според Светската здравствена организација, околу 17,9 милиони луѓе годишно умираат од кардиоваскуларни болести ширум светот. Најчеста форма на срцева болест е коронарната артериска болест. Исхраната е клучен фактор на ризик кога станува збор за било кој тип на срцева болест. Работите како консумирање многу заситени …

Повеќе »

ЗА ОВИЕ 4. НАМИРНИЦИ СЕ ВЕРУВА ДЕКА ГО ЧИСТАТ ТЕЛОТО ОД МАСТИ! Добро ќе ви дојдат после празничната трпеза!

Празниците се време на уживање во „тешка“ и мрсна храна. Изминативе денови на трпезите доминира калорична храна – месо во различни облици, деликатеси, слатки, но и поголеми количини алкохол од вообичаеното. Сето тоа за многумина значело и внесување на големи количини на храна, а за да се реши проблемот со …

Повеќе »

ХРАНЕТЕ СЕ ЗДРАВО: Зимски намирници кои влијаат на ИМУНИТЕТОТ и ЕНЕРГИЈАТА!

Нутриционистите советуваат како да се храните во текот на зимата. За оптимално функционирање на имунолошкиот систем, телото мора да добие доволно енергија и хранливи материи. Нутриционистот Ники Кларк советува кои намирници треба да се вклучат во зимските менија за организмот да биде отпорен на инфекции и да зајакне имунолошкиот систем. …

Повеќе »

Здравје во една главица: Доколку сакате да го заштитите здравјето ова се причините поради кои треба да јадете зелка!

Нутриционистите препорачуваат, во овој период од годината, да јадеме зелка што е можно повеќе бидејќи е богата со витамин Ц, што докажано заштитува од вируси. Покрај тоа, свежата зелка го намалува ризикот од срцев и мозочен удар, помага при ревматизам и проблеми со стомакот и кожата. Болката во колената, грбот …

Повеќе »