Tag Archives: зеленило

(ФОТО Галерија) ОДМОР ЗА ОЧИ: Зеленилото и убавината на паркот во Струмица

Градскиот парк во Струмица е сигурно меѓу најубавите во Македонија, ако не и најубав… Во продолжение ви донесуваме фотографии од овој прекрасен парк кои се надеваме ќе придонесат за одморање на очите – од сето тоа зеленило, убаво средени патеки, споменици, дрвја, детски катчиња, игралишта – едноставно место каде што …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО – АВЕТИНСКИ ГРАД ОД КОЈ ЌЕ СЕ НАЕЖИТЕ: Тука живееле 5.000 луѓе, денес ги има само 35 – Сите избегале а еве и зошто!

Во перспективниот рударски град Акармара, кон крајот на 1970-тите живееле најмалку 5.000 луѓе, а денес има само 35., така што овој град со право се нарекува „град на духови“. Туристите кои сакаат бизарни локации доаѓаат во градот. Во целиот регион, живееле околу 40.000 луѓе, а Акармара бил град на блиската …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Окружен со зеленило: Вака изгледа новиот дом на славната Оскаровка Рис Витерспун

Новиот имот на славната глумица се наоѓа во Калифорнија, а се простира на еден хектар и тоа над плажата Зума во Малибу. На имотот се сместени главната куќа, куќата за гости и неколку помошни објекти, овоштарник и органска градина за зеленчук. Славната оскаровка на имотот има и студио за јога, …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Напуштено кинеско село кое плени со својата убавина

Напуштено село на островот Гуоги Напуштеното рибарско село на островот Гуоги на источниот кинески брег е прекриено со зеленило. Природата го освоиле селото кое неговите мештани го напуштиле. Рибарите го напуштиле островот бидејќи финансиски повеќе им се исплатело да работат на копно.

Повеќе »

(ФОТО) Нашето убаво зелено Тафталиџе:Зеленило што мириса!

Познати глетки во секоја населба – преполни метални контејнери со ѓубре, чиниш не се собирало со денови, а тоа е се’ од еден ден… Деан Павлов на Фејсбук поставил неколку фотографии од прекрасната и зелена населба Тафталиџе..И, секако тоа не останало без коментар, погледнете… – Е, ова го донесоа милион …

Повеќе »