Tag Archives: зеленчук

(ВИДЕО) Летна посна мусака: Здрав оброк за целото семејство!

Ако сте на диета оваа мусака е вистински избор за ручек Потребно е: 600 гр млади компири 4-5 зелени пиперки 1 праз 1 морков 50 гр ориз буковец 1 поголем домат малку зачинска сол лук во гранули масло Подготовка: испржете го ситно исечканиот праз на масло и додадете ги исецканите …

Повеќе »

На пластика и челик корона вирусот опстојува со денови: Ова треба да го направите со овошјето и зеленчукот кои сте ги купиле!

Истражувањата потврдиле дека вирусот „Ковид-19“ може да преживее на тврди површини како што се пластика и челик со часови, во некои случаи, со денови. Сега излегува дека овошјето и зеленчукот исто така можат да бидат носители на вирусот. “Ковид-19, како и сите други вируси кои предизвикуваат настинки и грип, се …

Повеќе »

(ФОТО) Како Кинезите се борат со корона вирусот? Еве како тие го јадат овошјето кое ни носи имунитет!

Нема извештаи дека луѓето се заразиле по употребата на овошје или зеленчук. Сите се прашуваат како кинеските експерти успеале да го запрат КОВИД-19. Нивните анализи се внимателно проучени, а нивните стратегии и методи на лекување се преземаат и имплементираат во здравствените системи на други земји. Еве како тие изгледаат, од …

Повеќе »

(ВИДЕО) БАБА (90) СЕ ИЗЛЕКУВАЛА ОД КОРОНА И СТАНАЛА СИМБОЛ НА НАДЕЖ: Секој ден велела ЌЕ ПОБЕДАМ и барала супа од овој зеленчук!

Деведесетгодишната Женева Вуд од Сиетл го победи корона вирусот, станувајќи симбол на надеж за илјадници заразени, особено стари лица и милиони од оние кои се плашат. Женева Вуд беше заразен со корона вирусот кон средината на февруари, како и многу жители на центарот на старите луѓе – од нив 132. …

Повеќе »

(ФОТО) Најубави посни салати: 12. рецепти за сечиј вкус и џеб!

Полека ни почнуваат посните слави па никогаш доволно рецепти за нешто ново со што ќе се „разбие“ монотонијата од досегашните прослави…затоа ви донесуваме рецепти за 12. посни салати во кои ќе уживате! 1. Шарена салата со ориз и туна Состојки:900 г сварен ориз, 400 г туна, 200 г грашок од …

Повеќе »

(ФОТО) Овој начин на исхрана ја гарантира младоста на телото, но и умот: Откриено што навистина јадат луѓето од Далмација!

Сите сме слушнале за далматинската исхрана. Лекарите со задоволство ја препорачуваат на срцеви пациенти, нутриционисти на оние кои се жалат на вишок тежина, но дали навистина знаете што јадат луѓето од Далмација? Бевме убедени дека знаеме што вклучува нивната исхрана: компири и блитва и риба, нели? Но, не сосема! Имено, …

Повеќе »

Научете да јадете здраво: 5. златни правила!

Запознајте се со основните принципи на здрава исхрана за да можете правилно да се храните. Треба за себе да направите со оптимална шема. Не обидувајте се да ја промените вашата исхрана за еден ден, туку ромените воведувајте ги постепено. Научете ги главните принципи за здрава исхрана. 1. Секое утро, на …

Повеќе »

7. видови овошје и зеленчук кои морате да ги јадете во декември ако сакате добар имунитет!

За време на студените денови, на телото му недостасуваат витамини и минерали, кои ги добивме во текот на летото од свежо овошје и зеленчук. Во декември, нашата кожа станува сува и нашиот имунитет се намалува. Но, ако ги консумирате овие производи во декември, можете да со сочувате здравјето: Киви Ова …

Повеќе »

(ФОТО) Најголем станбен објект со УРБАНО ГРАДИНАРСТВО ВО ЕВРОПА: Одгледуваат овошје и прават џемови!

Во Виена, Австрија, зградата wabe23  на своите станари им нуди со овошје из еленчук да се снабдуваат од локалните извори. Во 23. округ, Лиесинг, во Виена е прославено вселувањето во 1.100 нови станови. Најинтересно за овој комплекс е концептот за заедничка употреба на надворешниот простор, како и фокусот на урбаното …

Повеќе »