Tag Archives: зеленчук

ПЛАНИРАТЕ ДА ПОСТИТЕ – ДЕСЕТ РАБОТИ кои би можеле да му се случат на вашето тело откако ќе станете „веган“

Во пресрет на велигденските пости решивме да објавиме напис за веганството – начин на исхрана кој е многу сличен на Големиот пост – единствената разлика е што не се конзумира ниту риба. ДЕНЕС, се повеќе и повеќе луѓе се одлучуваат на веганизам. Не само што ова може да го промени …

Повеќе »

Доколку сакате да ослабнете нутриционистите препорачуваат да го ПИЕТЕ ОВА: 6. најдобри напитоци кои го ТОПАТ САЛОТО!

Доколку сакате да бидете во топ форма, покрај урамнотежена исхрана, можат да ви помогнат и овие пијалоци Ако се обидувате да изгубите тежина, покрај правилната исхрана, многу е важно и тоа што го пиете, велат нутриционистите. Хидратацијата е клучна за слабеењето, а многумина ја занемаруваат. Нутриционистите откриле кои пијалоци се …

Повеќе »

Победете го стресот по природен пат

Зеленчук како сладок компир, тиква и други портокалови плодови, како што се жолти тиквички, се многу корисни. Стресот стана дел од секојдневниот живот, и ако веќе сте го сфатиле ова, постои природен начин како да го ублажите во текот на денот. Бета-каротенот го штити организмот и помага во стресни ситуации. …

Повеќе »

Дали конзумирате храна која го ЧУВА ПСИХИЧКОТО ЗДРАВЈЕ? Веднаш сменето го менито!

Зачувување на менталното здравје може да се постигне и со конзумирање здрава храна Внесувајќи храна во нашето тело, преку која ги исполнуваме основните потреби на организмот, можеме лесно да интервенираме во нашето здравје. Како прво, менталното здравје, објаснува психијатарот и нутриционист Ума Наидо, основач на првата Клиника за прехрамбена психијатрија …

Повеќе »

Намирници кои би требало да ги јадете секој ден

Всушност, храната што треба да ја јадете секој ден се намирници што ви се многу познати. Според упатствата на MyPlate издадени од USDA, постојат пет групи на храна на кои секој треба да се фокусира. 1. Овошје Овошјето не само што е богато со растителни влакна, туку содржи и природни …

Повеќе »

Шест намирници кои секогаш би требало да ги имате во фрижидерот ако сакате долг живот

ЗДРАВАТА исхрана не мора да биде комплицирана. Нема долг список на правила што треба да ги следите, ниту треба да се придржувате до комплексен план за исхрана. Само прашајте еден од многуте стогодишници која е неговата тајна, и многу од нив ќе ви кажат дека е од суштинско значење да …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОИНАКУ – ПОСНИ ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ СО ОРЕВИ! Едноставен а вкусен ручек!

Ако сакате да јадете полнети пиперки, а постите, овој рецепт е идеален за вас. Состојки: 15-20 суви пиперки 1 компир 2 лажици масло 3 главички кромид 2 ловорови лисја 1/2 лажичка црн пипер 2 страка праз 2 средни моркови 2 лажички сув зачин од билки 1 лажичка сол 150 гр …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСНО – Ориз на манастирски начин: Идеален и заситувачки оброк кој се подготвува брзо и лесно!

Овој богат и ароматичен ориз, кој го консумираат монасите, е идеален додаток на секое месо, и може да биде одлична лесна вечера или ручек ако постите. Потребни состојки: ориз – 1 до 1/2 чаша кромид – 1 главичка, голема пиперки – 1 голема, црвена или зелена маслинки – 10 црни …

Повеќе »

Перикон диета: Чудотворната исхрана на кралицата Летиција

Шпанската кралица Летиција е несомнено една од најелегантните припаднички на благородништвото во светот. Таа исто така сака и специјална исхрана, која и обезбедува добро здравје и младешки изглед. Кралицата е приврзаник на диетата „Перикон“, која поттикнува консумирање храна што го намалува воспалението. Оваа диета е создадена од дерматологот Николас Перикон. …

Повеќе »