Tag Archives: зеленчук

(ВИДЕО) Џејми Оливер ослабнал 12. килограми и им дава совет на другите: „Јадете помалку месо!“

Поговорката вели: „Никогаш не му верувај на слабиот готвач“, но Џејми Оливер не се согласува. Готвењето сочинува голем дел од неговиот професионален и приватен живот, така што ова остави белег на неговата линија со текот на годините. Меѓутоа, славниот телевизиски готвач неодамна ослабна 12. килограми. Тој успеа со отстранување на …

Повеќе »

Експертите ја препорачуваат оваа храна за здравјето на цревата

Можеби забележавте дека во последно време, се’ повеќе производители ја нагласуваат количината на влакна на пакувањето на нивните прехранбени производи. Ова не е случајно и сигурно не е лош или штетен маркетиншки потег. Најновите истражувања покажаа дека повеќе од 70. проценти од нашиот имунолошки систем зависи од дигестивното здравје. Може …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Хипократовата чорба: Стар лек за најтешките болести а намирниците сите ги имаме дома!

На почетокот на минатиот век, оваа супа беше популаризирана од германски лекар, д-р Макс Герсон, кој ја вклучи во специјална програма за храна што беше претставена на јавноста во 1932. година под името терапија на Герсон. Хипократовата супа е многу едноставна и исклучително лековита супа од зеленчук. Во светот е …

Повеќе »

КОРИСНИ СОВЕТИ – „Мрсната јаболка“ држете ја 15. минути во сода бикарбона, грозјето мијте го половина час: Доктор открива како се отстрануваат ПЕСТИЦИДИТЕ!

За само една недела, конзервирана риба, сушени производи од месо и сладолед беа исфрлени од хрватските продавници, бидејќи во нив беа пронајдени пестициди. Иако станува збор за рутинска контрола, веројатно е дека може да му се случи секому, бидејќи модерното земјоделско производство користи заштита од плевел, инсекти и мувла. Ова …

Повеќе »

Заборавете на СКАПИ ТРЕТМАНИ: Еве кои намирници го БРИШАТ ЦЕЛУЛИТОТ!

Наместо скапи козметички третмани, подгответе се за костим за капење во последен момент со паметно избирање храна Најголем непријател на сите жени, особено кога е време за кратка, летна гардероба е целулитот. Покрај генетските предиспозиции, како што се циркулацијата и кожата, примарна причина за целулит е нездравата исхрана. За да …

Повеќе »

ДАЛИ ОВОШЈЕТО И ЗЕЛЕНЧУКОТ ПОМАГААТ ПРИ СЛАБЕЕЊЕТО: Повеќе нема дилеми – сега е и научно потврдено!

Неодамнешните студии покажаа дека дневната потрошувачка на околу 80 грама овошје и зеленчук богата со флавоноиди може да спречи зголемување на телесната тежина. Шпекулациите за шеќерите во овошјето, но и влијанието на зеленчукот врз зголемувањето на телесната тежина, конечно престанаа. Имено, британски научници официјално објавија дека овошјето и зеленчукот можат …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВАА ЖЕНА СО ОВА ПОБЕДИЛА АГРЕСИВЕН РАК: Докторите и рекле дека има само уште 6. месеци живот а 20. години подоцна таа трча маратон!

Кога ја слушнала дијагнозата, Џенет знаела што да прави Во 2001 година, на 52-годишната Австралијка Џенет Мари-Вакелин и била дијагностицирана екстремно агресивна форма на рак на дојка, во третата фаза. Лекарите и рекле дека и останале најмногу 6. месеци живот со хемотерапија и зрачење. Туморот, со големина од 3 см, …

Повеќе »

Го победила ракот бидејќи секој ден пиела сок од еден зеленчук: Болеста исчезнала – еве во што е тајната!

Ен Камерон е авторка на бројни книги за деца, но во оваа книга таа е главниот лик. Таа станала уште попозната кога заболела од рак на дебелото црево. Својата приказна ја раскажала на блогот Chris beats cancer (Крис го победи ракот) на кој лицата кои барале/нашле алтернативен начин за лекување …

Повеќе »

ОВАА КОМБИНАЦИЈА Е НАЈЛОШ НЕПРИЈАТЕЛ НА ВИТКАТА ЛИНИЈА: Ако со месо ги јадете ОВИЕ намирници веројатно ќе се здебелите!

Размислете внимателно за тоа што внесувате во вашето тело пред следниот оброк Рускиот ендокринолог и нутриционист Татјана Бочарова открила која храна не треба да се комбинира со месо. Оваа комбинација е најголемиот непријател на витката линија. Ако ја јадете често, вишокот тежина е неизбежен. Никогаш не јадете месо заедно со …

Повеќе »