Tag Archives: зеленчук

Пет начини за природно намалување на холестеролот

Високиот холестерол често не покажува знаци и останува скриена опасност која влијае на милиони животи. Холестеролот може да биде комплексен проблем. Од една страна, на телото му е потребен за многу различни функции, а од друга страна, премногу холестерол може да ги зголеми шансите за развој на срцеви заболувања, мозочен …

Повеќе »

Експертско мислење: Најздравата ужина која го намалува ризикот од мозочен и срцев удар, а може да го намали и високиот крвен притисок

До заклучок дошле по истражување кое траело 20 години Кардиоваскуларните болести го заземаат неславното прво место според бројот на животи што ги одземаат. Една од најчестите причини за овие болести е несоодветната исхрана. Исхраната е многу важна за нашето здравје. Важно е дали имаме редовни оброци, што консумираме и кога …

Повеќе »

Овие четири видови на зеленчук најмногу придонесуваат за здравјето на црниот дроб

Црниот дроб е многу важен орган чија функција, меѓу другото, е да го чисти телото од токсини, да помага во варењето, да складира витамини и минерали и да синтетизира протеини. Иако има единствена способност да се регенерира по оштетување, не е неуништлив, а изборот на храна и пијалоци значително влијае …

Повеќе »

СИГУРНО НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПУТЕРОТ ГО ЗАБРЗУВА СЛАБЕЊЕТО! Нутриционист открил ТРИК – вкусно е, а топи килограми!

Еве како путерот помага за слабеење! Веројатно не сте знаеле како путерот помага да изгубите тежина! Овој вкусен намаз, кој нутриционистите често го избегнуваат поради високиот процент на маснотии, всушност може да ни помогне да ги изгубиме вишокот килограми. Нутриционистката Патриша Бенан, авторка на неколку хит книги за слабеење, изјавила …

Повеќе »

ПОМАГААТ ПРИ СЛАБЕЊЕ – Нутриционистите ги препорачуваат овие навики за сигурно топење на одвишните килограми

Иако постојат многу различни методи кои можете да ги користите за слабеење, кога станува збор за навиките во исхраната, нутриционистите препорачуваат консумирање доволно количество протеини, зеленчук, влакна, замрзнато овошје и редовна хидратација. Има толку многу информации за тоа како да изгубите тежина, но честопати може да биде штетно, особено кога …

Повеќе »

Колку повеќе влакна, толку подобро: Еве кој зеленчук може да го намали холестеролот

ХОЛЕСТЕРОЛОТ може да биде комплексен проблем. Од една страна, на телото му е потребен за многу различни функции, а од друга страна, премногу холестерол може да ги зголеми шансите за развој на срцеви заболувања. Што предизвикува висок холестерол и што може да се направи за поефикасно да се управува со …

Повеќе »

КРИТСКАТА ИСХРАНА ЈА ПОБЕДИ МЕДИТЕРАНСКАТА: Совршена исхрана за жени над 50. години но и за регулирање на шеќерот во крвта и лошиот холестерол

По педесеттата година, слабеењето станува сè потешко, велат експертите Вишокот килограми многу полесно се собираат, а се потешко се губат. Сепак, нема смисла да се впуштате во рестриктивни диети кои ќе го загрозат вашето здравје и кондиција. Треба да бидете умерени и нежни со себе и со своето тело, за …

Повеќе »

Исхраната и менталното здравје: Доколку сте под стрес, избегнувајте ја оваа храна!

Исхраната игра голема улога за здравјето… Иако има уште многу да се открие за основната врска помеѓу исхраната и менталното здравје, се смета дека тие се тесно поврзани. Како исхраната влијае на расположението? Една од причините зошто нашиот избор на храна има толку силен ефект врз нашиот мозок е тоа …

Повеќе »

Експертите тврдат: Пет видови зеленчук кои најмногу помагаат по 50-тата година од животот и помагаат против одредени болести

Зеленчукот е секогаш прв на листата на храна препорачана од нутриционистите. Го обезбедува телото со витамини, минерали, фитонутриенти и други супстанции кои помагаат во борбата против разни болести, јаглехидрати и протеини. Зеленчукот може да помогне во борбата против одредени болести поврзани со стареењето. Истражувањата покажаа дека зголемениот внес на зеленчук, …

Повеќе »